تجارت (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 08:02, 28 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

Trade (movie)

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1373ش. تجارت اولین فیلمی است که کیمیایی در خارج از ایران (آلمان) ساخته است. این فیلم در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. کیمیایی در فیلم تجارت که نقش اصلی‌اش را فرامرز قریبیان بازی کرده، به مشکلات زندگی در مهاجرت می‌پردازد. این فیلم که در زمرۀ ضعیف‌ترین و نکوهش‌شده‌ترین آثار کیمیایی‌ست، پس از شکست رد پای گرگ در گیشه، ظاهراً به عنوان اثری تجاری بیش‌تر برای جبران شکست اثر پیشین ساخته شده است. کما این‌که فیلم در انتهای سال دوم اکرانش (1375) موفق شد جایگاه سومین فیلم پرفروش و پرمخاطب سال سینمای ایران را به خود اختصاص دهد. در این فیلم دیگر نه از قهرمان‌پروری معمول کیمیایی خبری است و نه از دیالوگ‌های درشت و معروف شخصیت‌های فیلم‌های او. در مجموع، تجارت، همچون غزل و رد پای گرگ، شخصی‌ترین آثار کیمیایی و حدیث نفس اوست. کیمیایی هرچه‌قدر در دو فیلم پیشین (و خاصه غزل) موفق بوده دنیای شخصی‌اش را با دنیای جمعی ارتباط دهد، در تجارت در این کار ناموفق بوده است.

بیش‌تر صحنه‌های تجارت در آلمان فیلمبرداری شده است.

زمان فیلم: 89 دقیقه


خلاصۀ داستان

مردی كه روزنامه‌نگار است، برای دیدار تنها فرزندش سیاوش، از آمریكا به آلمان می‌رود. پدر از جدایی همسرش می‌گوید و زندگی‌اش را پس از آن برای پسر بازگو می‌كند. در ضمن درمی‌یابد سیاوش نیز در حال جدایی از همسرش است و برای هزینۀ سقط جنین او دچار مشكل مالی شده است. دو مرد آلمانی كه نئونازی به نظر می‌رسند، به پدر و پسر حمله می‌كنند و كیف پدر را می‌ربایند. پدر زخمی می‌شود و پسر برای فراهم كردن هزینۀ معالجۀ او به هم‌كلاسی‌هایش رو می‌اندازد، اما نتیجه‌ای نمی‌گیرد. صاحب كارش در رستوران نیز به او پولی نمی‌دهد. تنها كسی كه باقی مانده، دوستش رضاست كه با مشورت پدرش، ویدئو و دوربین ویدئویی خانواده را می‌فروشد و پول به دست آمده را به سیاوش می‌دهد. پدر سیاوش، پس از معالجه به سراغ دو مرد آلمانی می‌رود و پس از مضروب كردن آنها كیفش را پس می‌گیرد. هنگام بازگشت به ایران، سیاوش نیز در فرودگاه به پدرش می‌پیوندد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه­‌کننده: مرتضی شایسته

مدیر فیلم­برداری: محمود کلاری

تدوینگر: مهدی رجاییان

طراح چهره‌پردازی: سیدمحسن موسوی

آهنگساز: بهرام سعیدی

صدابردار: محمود سماک‌باشی

صداگذاری و ترکیب صدا: روبیک منصوری

بازیگران: فرامرز قریبیان؛ آرش یغمایی؛ كاترینا ولتر؛ كریستینا سیمون؛ جلال پیشواییان؛ كاتی انگلمن؛ تسرن مولر؛ پولاد كیمیایی