محمود سماک‌ باشی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
محمود سماک‌باشی
زادروز بندر انزلی 6 آذر ۱۳۳۲ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دبیرستان - مدرسه‌ی عالی تلویزیون و سینما
شغل و تخصص اصلی صدابردار و صداگذار سینما و موسیقی
آثار بی بی چلچله (۱۳۶۳)؛ میم مثل مادر (۱۳۸۵)؛ عروس افغان (۱۳۸۲)؛ مارمولک (۱۳۸۲)؛ نان و عشق و موتور ۱۰۰۰ (۱۳۸۰)؛ زندان زنان (۱۳۷۹) و پستچی سه بار در نمی‌زند (۱۳۸۷).
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات دهمین و چهاردهمین و بیست و نهمین دوره‌ی جشنواره فجر برنده‌ی سیمرغ بلورین و تندیس بهترین صدابرداری
محمود سماک‌باشی
محمود سماک‌باشی

محمود سماک‌باشی (بندر انزلی 6 آذر ۱۳۳۲ش-  )

صدابردار و صداگذار ایرانی سینما و موسیقی. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان وارد مدرسه‌ی عالی تلویزیون و سینما شد. او از سال ۱۳۵۱ در سازمان صدا و سیما مشغول به کار شده و طی سال‌های فعالیتش صدابرداری و صداگذاری بسیاری آثار این مرکز را به عهده داشته است. او همچنین جز صدابرداری موسیقی در استودی‌های مختلف، در فیلم‌های سینمایی بسیاری، از جمله آثار مسعود کیمیایی، بهرام بیضایی، پوران درخشنده، کیومرث پوراحمد، ابراهیم حاتمی‌کیا، عباس کیارستمی و اصغر فرهادی به عنوان صدابردار و صداگذار همکاری داشته است.

سماک‌باشی برای صدابرداری فیلم‌های مسافران و وقتی همه خواب بودیم بهرام بیضایی (در دهمین و چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر) و همچنین برای فیلم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی (در بیست و نهمین دوره‌ی این جشنواره) برنده‌ی سیمرغ بلورین و تندیس بهترین صدابرداری شده. همچنین در شانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1376) نیز برای صدابرداری فیلم آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا) مورد تقدیر قرار گرفته است. او در فیلم زیر درختان زیتون عباس کیارستمی، علاوه بر صدابرداری صحنه، به عنوان بازیگر نیز حضور داشته است.

از دیگر آثار مهمی که سماک‌باشی به عنوان صدابردار، صداگذار یا افکت صدا در آنها حضور داشته، به این موارد می‌توان اشاره کرد: پرنده‌ی کوچک خوشبختی (۱۳۶۶)؛ جیب‌برها به بهشت نمی‌روند (۱۳۷۰)؛ روبان قرمز (۱۳۷۷)؛ آژانس شیشه‌ای (۱۳۷۶)؛ مرد عوضی (۱۳۷۶)؛ برج مینو (۱۳۷۴)؛ بوی پیراهن یوسف (۱۳۷۴)؛ زیر درختان زیتون (۱۳۷۲)؛ از کرخه تا راین (۱۳۷۱)؛ افسانه‌ی آه (۱۳۶۹)؛ بی بی چلچله (۱۳۶۳)؛ میم مثل مادر (۱۳۸۵)؛ عروس افغان (۱۳۸۲)؛ مارمولک (۱۳۸۲)؛ نان و عشق و موتور ۱۰۰۰ (۱۳۸۰)؛ زندان زنان (۱۳۷۹) و پستچی سه بار در نمی‌زند (۱۳۸۷).