تنگسیر (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Tangsir (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی امیر نادری و از آثار متعلق به جریان موج نو سینمای ایران، تولید سال 1352ش. تنگسیر بر اساس رمانی به همین نام از صادق چوبک ساخته شده است. این فیلم در دورۀ دوازدهم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم سه قاره نانت[۱] (1369)، دورۀ بیست و ششم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم پزارو (1369)، دورۀ چهل و چهارم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم سان فرانسیسكو[۲] (1380) و همچنین در جشنواره‌­های بین‌­المللی دیگری نمایش داده شده است.

زمان فیلم: 113 دقیقه


خلاصۀ داستان

زائرمحمد (زارممد با بازی بهروز وثوقی) سعی می­‌كند گاو سكینه را رام كند؛ اما گاو صدمه می‌­بیند. این حادثه و پرخاش سكینه نسبت به زائرمحمد باعث می­‌شود تا او برای گرفتن طلبش از آقا علی وكیل، عبدالكریم حاج حمزه، ابول گنده رجب و شیخ ابوتراب برازجانی اقدام كند. آنها زائرمحمد را با تمسخر از خود می‌­رانند و می­‌گویند كه سرمایه‌اش در معامله سوخت شده است. زائرمحمد تفنگ قدیمی و تبر زنگ‌­زده‌­اش را از زیر خاک بیرون می‌­آورد و پس از خداحافظی از همسرش، شه‌رو، درصدد انتقام برمی­‌آید. او پس از كشتن عبدالكریم حاج حمزه و شیخ ابوتراب، از دست امنیه­‌ها به اغذیه­‌فروشی بارون آساتور پناه می‌­برد و از اسماعیل، شاگرد بارون آساتور، می‌­خواهد كه با برادر همسرش تماس بگیرد و شه‌رو و فرزندانش را برای سفر آماده كند. به دستور نایب، امینه­‌ها در اطراف خانۀ ابول گنده رجب كشیک می‌­كشند؛ اما زائرمحمد با همكاری مردم او را از خانه بیرون می­‌كشد و با شلیک گلوله از پا در می‌­آورد. او سرانجام به آب می‌­زند تا به همسر و فرزندانش در آن سوی ساحل ملحق شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: امیر نادری    

تهیه‌کننده: علی عباسی

مدیر فیلمبرداری: نعمت حقیقی

تدوینگر: مهدی رجاییان   

طراح چهره‌پردازی: ایرج صفدری

آهنگساز: لوریس چکناواریان

بازیگران: بهروز وثوقی؛ نوری كسرایی؛ جعفر والی؛ پرویز فنی‌­زاده؛ عنایت بخشی؛ روح‌­الله مفیدی؛ علی­‌اكبر مهدوی­‌فر؛ حسین امیرفضلی؛ عباس ناظری نیک؛ رضا رخشانی؛ نعمت‌­الله گرجی  


  1. Festival des 3 Continents
  2. San Francisco International Film Festival