تیغ و ابریشم (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Razor and Silk (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1364ش. تیغ و ابریشم فیلمی سیاسی با مایه‌ای پلیسی است. کیمیایی همواره در آثاری که پیش از این فیلم و بعدش ساخته، تأکید بر فرد به جای اجتماع داشته است. فیلم‌های او همواره قهرمانانی رانده ‌شده دارند که در تیغ و ابریشم در ظاهر ضدقهرمان نمود پیدا کرده‌اند. از امتیازات فیلم موسیقی الکترونیکی‌ای است که گیتی پاشایی، همسر فقید کیمیایی، برایش ساخته و در فضاسازی کمک زیادی به فیلم کرده است. تیغ و ابریشم هنگام اکران با سانسور زیادی مواجه شد و به گفتۀ خود کیمیایی چهل دقیقه از آن را حذف کردند. تدوین این فیلم را کیمیایی خود انجام داده است. تیغ و ابریشم از اواخر سال 1365 به اکران عمومی درآمد و در پایان سال بعد جزو 11 فیلم پرفروش سال (1366) بود.

زمان فیلم: 108 دقیقه


خلاصۀ داستان

در جلسه‌ای در بانكوک تصمیم گرفته می‌شود كه 20 تُن هروئین خالص برای توزیع در دانشگاه،‌ مدارس، كارخانه‌ها و جبهه‌های جنگ به ایران حمل شود. زن و مرد جوانی پس از دستگیری در بازجویی ارتباط خود را با شبكۀ بین‌المللی قاچاق و پخش مواد مخدر فاش می‌كنند. زن در زندان خودكشی می‌كند و مرد اطلاعات خود را دربارۀ ارتباط پدرش با شبكۀ قاچاق و پخش مواد مخدر در اختیار بازجو می‌گذارد. پلیس، راه را بر تریلی حامل مواد مخدر می‌بندد. در اتوبان منتهی به پایتخت،‌ رانندۀ تریلی در درگیری با سردستۀ گروه،‌ تریلی را به پمپ بنزین می‌كوبد و موجب انفجار آن و از بین رفتن مواد مخدر می‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه‌­کننده: مسعود کیمیایی

مدیر فیلم­برداری: مهرداد فخیمی

تدوینگر: مسعود کیمیایی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

آهنگساز: گیتی پاشایی

جلوه‌های ویژه: علیرضا قومی و غلامرضا قومی

عنوان‌بندی و تیتراژ: آیدین آغداشلو

بازیگران: جلال پیشواییان؛ جمشید هاشم‌پور؛ فرامرز صدیقی؛ فریماه فرجامی؛ محمد صالح علا؛ نرسی كركیا؛ مجید مظفری؛ اكبر معززی؛ سیدحسین حسینی؛ علی محزون؛ سعید پیردوست؛ سیروس گرجستانی