جعفرخان از فرنگ برگشته (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 05:58, 2 September 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Jafarkhan returned from Farang (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی علی حاتمی در گونۀ کمدی، تولید سال 1366ش. این فیلم بر اساس نمایش‌نامۀ جعفرخان از فرنگ آمده (نوشتۀ حسن مقدم) بازنویسی شده است.

زمان فیلم: 85 دقیقه


خلاصۀ داستان

جعفرخان (با بازی حسین سرشار)، فرزند حاج اكبر (با بازی عزت‌الله انتظامی)، از فرنگ بازمی‌گردد و پدر با دیدن سر و وضع نامتعارف او درمی‌یابد كه باید خود را به آب و آتش بزند تا بتواند از جعفر همانی بسازد كه می‌خواهد. كوشش پدر ناموفق می‌ماند، زیرا دولت به جعفر میدان می‌دهد تا در جهت عملی كردن افكارش بتازد. جعفر مأمور می‌شود تا در جعفرآباد كه به نیوجف تغییر نام داده، شهری صنعتی و فضایی بسازد. اهالی روستا به عنوان عملۀ برنامه‌های جعفر به كار گمارده می‌شوند تا جامعۀ آرمانی او را بسازند. حاجی كه نمی‌تواند جعفر را به راه بیاورد، پس از آن كه می‌شنود او با یک دختر فرنگی ازدواج كرده است سكته می‌كند و با مشورت داماد حاجی به جای بیمارستان روانۀ تیمارستان می‌شود اما روانپزشک او را به خانه می‌برد و مراقبت می‌كند. جعفرخان در غیبت پدر برنامه‌هایش را عملی می‌كند. با مساعدت روانپزشک و دكتر بیمارستان حاج اكبر سلامت خود را بازمی‌یابد و همچنان بنای مخالفت با جعفر را می‌گذارد. جعفر پس از آن كه مردم روستا را به جان هم می‌اندازد كشور را به مقصد فرنگ ترک می‌كند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: علی حاتمی

تهیه‌کننده: علی‌اکبر عرفانی؛ علی عباسی

تدوینگر: عباس گنجوی

مدیر فیلم‌برداری: مهرداد فخیمی

صدابرداری و میکس صدا: اسحاق خانزادی

موسیقی: مرتضی حنانه

طراح صحنه و لباس: علی حاتمی؛ رشید لطفی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

بازیگران: عزت‌الله انتظامی؛ محمدعلی كشاورز؛ حسین سرشار؛ ارحام صدر؛ كلارا دخانی؛ مهدی ممیزان؛ منصوره جهانشاهی؛ جهانگیر فروهر؛ ایرج راد