جمشید عندلیبی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جمشید عندلیبی
زادروز قروه ۱۲‌ اسفند ‌۱۳۳۶ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی نی و آهنگ‌ساز
سبک سنتی
آثار میهمان تو (سه‌تار جلال ذوالفنون- آواز علیرضا افتخاری)، پاییز نی‌زار (تنظیم‌کننده و تک‌نواز پیانو: کامبیز میرزایی) و مونس جان (خواننده: بهرام باجلان)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس محمدجلیل و شاهو عندلیبی (برادر)
جمشید عندلیبی
جمشید عندلیبی

جمشید عندلیبی (قروه ۱۲‌ اسفند ‌۱۳۳۶ش- )


نوازنده و مدرس نی و آهنگ‌ساز ایرانی. در خانواده‌ای که از اهالی موسیقی و ادبیات بوده‌اند به دنیا آمد. از 6 ‌سالگی زیر ‌نظر برادرانش به یادگیری موسیقی پرداخت و همزمان با تحصیلات ابتدایی، در ۱۲‌ سالگی ضمن آموزش موسیقی در کلاس‌های فرهنگ و هنر کردستان، به‌ عضویت ارکستر موسیقی ایرانی کردستان در‌آمد. عندلیبی موسیقی را با نواختن ساز آکاردئون آغاز کرد و بعدتر به صورت خودآموز به یادگیری نی پرداخت. در سال 1354 وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و نزد حسین عمومی به صورت علمی به یادگیری نی پرداخت. او ردیف‌های موسیقی سنتی را نزد نصرالله ناصح‌پور، نورعلی خان برومند و محمدرضا لطفی، و ردیف‌های آوازی را نزد محمدرضا شجریان، محمود کریمی و نصرالله ناصح‌پور یاد گرفته است.

عندلیبی در سال‌ 1360 برای یادگیری شیوه‌ی نوازندگی نیِ حسن کسایی به اصفهان رفته است. او از سال‌ 1356 با گروه شیدا در رادیو ایران اجرا داشته. در سال‌‌ 1357 با همکاری حسین علیزاده، محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، ناصر فرهنگ‌فر و علی‌اکبر شکارچی کانون فرهنگی هنری چاوش و گروه عارف را بنیاد نهادند. عندلیبی به صورت تک‌نوازی یا همراه با گروه و خوانندگانی چون محمدرضا شجریان و علیرضا افتخاری کنسرت‌های متعددی در ایران و کشورهای مختلف داشته. همچنین وی به عنوان نوازنده‌ی نی، با ارکسترهای مختلفی همکاری داشته است. از آثار شاخصی که عندلیبی در تولید آنها همکاری داشته است به آلبوم‌های نی‌نوا (حسین علیزاده)، حکایت نی (سه‌نوازی جمشید عندلیبی: نی- مجید درخشانی: تار- مرتضی اعیان: تنبک)، آلبوم موسیقی سریال امام علی (فرهاد فخرالدینی) و آلبوم‌های سرو چمان، پیام نسیم، دل مجنون، آسمان عشق، رسوای دل، بیداد، نوا، دستان، دود عود، یاد ایام (همگی با صدای محمدرضا شجریان) می‌توان اشاره کرد. عندلیبی علاوه ‌بر نوازندگی در کار تدریس و آموزش نی و موسیقی و آهنگ‌سازی نیز فعال بوده و آلبوم‌های میهمان تو (سه‌تار جلال ذوالفنون- آواز علیرضا افتخاری)، پاییز نی‌زار (تنظیم‌کننده و تک‌نواز پیانو: کامبیز میرزایی) و مونس جان (خواننده: بهرام باجلان) از ‌جمله فعالیت‌های او در زمینه‌ی آهنگ‌سازی است‌.

محمدجلیل عندلیبی (آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سنتور) و شاهو عندلیبی (نوازنده‌ی نی) برادران او هستند.

مقاله‌ی عندلیبی، خانواده نیز دیده شود.