مشایخی، جمشید (پارچین جاجرود ۱۳۱۳ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from جمشید مشایخی)
Jump to navigation Jump to search

جمشید مشایخی (پارچین جاجرود ۱۳۱3- تهران ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ش)

جمشید مشایخی
زادروز پارچین جاجرود ۱۳۱۳ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما
شغل و تخصص های دیگر بازیگر تئاتر و تلویزیون
آثار خشت و آینه (1344)؛ قیصر (1348)؛ شازده احتجاب  (۱۳۵۳)؛ سوته دلان (۱۳۵۶)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس نادر مشایخی (فرزند)
جوایز و افتخارات جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول برای حضور در فیلم کمال‌الملک (۱۳۶۳) از سومین دورۀ جشنوارۀ فیلم فجر
جمشید مشایخی
جمشید مشایخی

بازیگر ایرانی سینما و تئاتر. در فیلم قیصر (۱۳۴۸ش)، در ‌نقش خان‌دایی، بازی درخشانی ارائه کرد و سال‌های بعد نقش مردهای سالخورده و جاافتادۀ متین و آرام را بازی کرد. برای حضور در فیلم‌های کمال‌الملک ‌(۱۳۶۳)، از سومین جشنوارۀ فیلم فجر و پدربزرگ ‌(۱۳۶۴)، از نخستین جشنوارۀ بین‌المللی پیونگ‌یانگ، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول شد. در ۱۳۳۶ در ادارۀ هنرهای دراماتیک استخدام شد، و به بازی در تئاتر پرداخت. سپس بازیگری را در برنامه‌های نمایشی کانال سوم تلویزیون ثابت پاسال ادامه داد.

از جمله نمایش‌هایی که در آن‌ها بازی کرده عبارت‌اند از وظیفۀ پزشک، آندورا، قصۀ ماه پنهان، عاشق مترسک، جعفرخان از فرنگ آمده، چوب به دست‌های ورزیل، و قفس. نخستین فیلم او خشت و آینه (۱۳۴۴) است. پس از بازی در فیلم گاو (۱۳۴۸) از ادارۀ تئاتر اخراج شد و فعالیت گسترده‌‌اش را در سینما آغاز کرد (۱۳۴۹). از معروف‌ترین فیلم‌های اوست: چشمه‌ (۱۳۵۱)، نفرین‌ (۱۳۵۲)، شازده احتجاب ‌(۱۳۵۳)، سوته‌دلان (۱۳۵۶)، سرب (۱۳۶۶)، روز واقعه (۱۳۷۳)، کمیتۀ مجازات (۱۳۷۷)، خانه‌ای روی آب (۱۳۸۰)، کاغذ بی‌خط (۱۳۸۰) و شمعی در باد (۱۳۸۲).

جمشید مشایخی در سیزدهم فروردین ماه 1398 بعد از تحمل یک دوره بیماری در بیمارستان عرفان تهران درگذشت. وی از جمله برگزیدگان همایش چهره‌های ماندگار در عرصۀ هنر و فرهنگ ایران‌ بود و نشان درجه یک فرهنگ و هنر را نیز دریافت کرده بود. همچنین یکی از تماشاخانه‌های تئاتر خاوران تهران به نام اوست.

مشایخی در مجموعه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی پرشماری نیز حضور داشته است که از آن جمله به بازی‌های درخشان و به‌یادماندنی‌اش در سریال‌های سلطان صاحبقران و هزاردستان (هردو به کارگردانی علی حاتمی) می‌توان اشاره کرد. وی مجموعا بازی در بالغ بر 150 فیلم سینمایی و فیلم و سریال تلویزیونی را در کارنامه‌اش دارد.

نادر مشایخی (آهنگساز) فرزند اوست.