داستان ازدواج (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جوهانسون و درایور در صحنه‌ای از فیلم
جوهانسون و درایور در صحنه‌ای از فیلم

داستان ازدواج (Marriage Story)

فیلم سینمایی در گونۀ درام به کارگردانی و نویسندگی آدام بامباک[۱]. این فیلم دو ساعت و هفده دقیقه‌­ای محصول مشترک بریتانیا و آمریکاست که در سال 2018م تولید و در 2019 اکران شد. داستان ازدواج پس از اکران برای فیلم‌نامه، کارگردانی و عملکرد بازیگران اصلی (اسکارلت جوهانسون[۲] و آدام درایور[۳]) و بازیگر نقش مکمل زنش (لورا درن[۴]) مورد ستایش قرار گرفت.


خلاصۀ داستان

داستان ازدواج دربارۀ یک زوج هنرمند به نام‌­­های چارلی[۵] باربر (کارگردان تئاتر) و نیکول[۶] (بازیگر) است. این دو پس از چندسال زندگی مشترک و در حالی که فرزندی خردسال دارند در ارتباط با هم به مشکل می­‌خورند. در ابتدا برای حل مشکلشان نزد مشاور می­‌روند، ولی نیکول عمل به توصیه­‌های مشاور را برای خود دشوار می­‌بیند و آنها از ادامۀ جلسات مشاوره منصرف می­‌شوند. در ادامه، این دو تصمیم به جدایی توافقی می­‌گیرند، ولی نیکول با استخدام وکیل کار را برای چارلی سخت می­‌کند. چارلی در ابتدا وکیلی منعطف که به اصول اخلاقی پایبند است را استخدام می­‌کند، ولی از ترس از دست دادن حضانت فرزندش وکیلی معروف به نام جی[۷] را استخدام می­‌کند که به وی پیشنهاد می­‌دهد از هر راهی برای برنده شدن در پرونده استفاده کند. در ادامۀ جلسات، دادگاه به محلی برای ترور شخصیت دو طرف پرونده از طرف موکلشان تبدیل می­‌شود.


افتخارات

داستان ازدواج در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب (2019) در شش رشته، از جمله بهترین فیلم درام، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم درام و بهترین بازیگر نقش مکمل زن و در نود و دومین مراسم اسکار (2020) در همان رشته­‌ها و همچنین در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا، در همان سال، در رشته‌­های بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن و بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت لورا درن جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای بازی در این فیلم از هرسه جشنواره به دست آورد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: نوآ بومباک و دیوید هیمن[۸]

آهنگساز: رندی نیومن[۹]

مدیر فیلمبرداری: رابی رایان[۱۰]

تدوینگر: جنیفر لیم[۱۱]

طراح تولید: جید هیلی[۱۲]

طراح صحنه: آدام ویلیس[۱۳]

طراح لباس: مارک بریجز[۱۴]

بازیگران: اسکارلت جوهانسون، آدام درایور، لورا درن، جولیا گریر[۱۵]، متیو ماهر[۱۶]، آژی رابرتسون[۱۷]، اریک بریمن[۱۸]، دیوید ترنر[۱۹]، میکی سامر[۲۰] 1. Noah Adambach
 2. Scarlett Johansson
 3. Adam Driver
 4. Laura Dern
 5. Charlie
 6. Nicole
 7. Jay
 8. David Hayman
 9. Randy Newman
 10. Robbie Ryan
 11. Jenifer Lame
 12. Jade Healy
 13. Adam Willis
 14. Mark Bridges
 15. Julia greer
 16. Mathew Maher
 17. Azhy Robertson
 18. Eric Berryman
 19. David Turner
 20. Mickey Summer