ضیافت (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی در گونۀ جنایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1374ش. ضیافت در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. اگرچه نقش اصلی فیلم را فریبرز عرب‌نیا بازی کرده، اما این فیلم که (در زمرۀ ضعیف‌ترین آثار کیمیایی) نقدهای منفی زیادی دریافت کرده، نخستین اثر اوست که در آن قهرمان جمعی جایگزین فردگرایی پیشین او می‌شود. فیلمبرداری ضیافت در بازارچۀ نواب (لوکیشن کلیدی فیلم قیصر) آغاز شد. خود کیمیایی در اولین روز فیلمبرداری، در گفت‌وگویی که در ماهنامۀ «فیلم» منتشر شد، در مورد آن فیلم چنین گفته بود: «در ضیافت، مسیری را ترسیم می‌کنم که طی چند نسل، و به‌خصوص پس از انقلاب، باز شده و تغییر کرده است. چند جوان را به‌عنوان شخصیت‌های اصلی انتخاب کرده‌ام که از دبیرستان بیرون می‌آیند و بعد اتفاق‌هایی برای آنها می‌افتد. و بیش‌تر این اتفاق‌ها، ناشی از ذهنیت آنهاست.»

زمان فیلم: 84 دقیقه


خلاصۀ داستان

هفت دوست سال‌ها پیش قرار گذاشته‌اند كه چند سال بعد در روز مشخصی بار دیگر در پاتوق همیشگی‌شان جمع شوند. در روز تعیین‌شده همه با چهره‌های تغییریافته حاضر می‌شوند؛ به غیر از رامین كه اكنون وكیل شده و برای شركتی به مدیریت مهیاران كار می‌كند. رامین ناخواسته وارد كارهای خلاف قانون رئیس شركت شده و اكنون كه دیگر حاضر به همكاری با آنها نیست او را به مرگ تهدید كرده‌اند. او از ترس جانش به مكان امنی پناه برده و همسرش را به جای خود بر سر قرار می‌فرستد تا از دوستان قدیمی‌اش برای نجات او كمک بگیرد. در میان دوستان قدیمی، علی كه مأمور پلیس است تصمیم می‌گیرد او را از این مخمصه نجات دهد. اما همسر رامین به دست عوامل مهیاران به قتل می‌رسد و رامین كه همه چیز را از دست رفته می‌بیند با در اختیار گذاشتن مدارک و اسناد به علی و با كمک او مهیاران و همدستانش را به دام می‌اندازد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه­‌کننده: امیرحسین شریفی

مدیر فیلم­برداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: بهرام دهقان

طراح چهره‌پردازی: مسعود ولدبیگی

آهنگساز: بهرام سعیدی

صدابرداران: مسعود شاهوردی و سیدهاشم موسوی

صداگذاری و ترکیب صدا: حسین حسینی فشمی و روبیک منصوری

طراح صحنه و لباس: ملک‌جهان خزاعی

جلوه‌های ویژه: عباس شوقی

بازیگران: فریبرز عرب‌نیا؛ بهزاد خداویسی؛ شهرزاد عبدالمجید؛ پارسا پیروزفر؛ رامین پرچمی؛ مهدی خیامی؛ محمد رجبی؛ یدالله رضوانی؛ حسن جوهرچی؛ جلال پیشواییان؛ اكبر معززی؛ پولاد کیمیایی؛ سیدابراهیم بحرالعلومی