خزاعی، ملک جهان (تربت حیدریه ۱۳۲۸ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(تغییرمسیر از ملک جهان خزاعی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ملک‌جهان خزاعی‌‌ (تربت‌حیدریه ۱۳۲۸ش- )

ملک جهان خزاعی
زادروز تربت حیدریه ۱۳۲۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل فوق لیسانس در رشته مدیریت هنری از مدرسه افلید یونیورسیتی کالج لندن
شغل و تخصص اصلی طراح صحنه و لباس
آثار  شازده احتجاب (۱۳۵۳)، ملکوت  (۱۳۵۳)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس رفیع پیتز (فرزند)
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین برای صحنه‌آرایی فیلم‌های بلندیهای صفر و تولد یک پروانه از دوازدهمین و شانزدهمین دورۀ جشنوارۀ فجر
ملک‌جهان خزاعی
ملک‌جهان خزاعی

طراح صحنه و لباس سینما و تئاتر ایران. هنرمندی‌ صاحب‌ سبک که اعتقاد دارد طراحی صحنه و لباس نباید نظرگیر و خودنما باشد و بر‌ رابطۀ‌ متقابل کارگردان‌، فیلم‌بردار، و طراح‌ صحنه‌ و لباس‌ تأکید دارد. در ۱۴سالگی‌ به‌ انگلستان‌ رفت. در رشتۀ‌ هنرهای‌ زیبا (نقاشی‌ و مجسمه‌سازی‌) از دانشگاه‌ لندن‌ فارغ‌التحصیل‌ شد (۱۹۶۷)، و در رشتۀ‌ مدیریت‌ هنری‌ از مدرسۀ‌ افلید یونیورسیتی‌کالج‌ لندن،‌ فوق‌ لیسانس‌ گرفت‌ (۱۹۷۲)، و دورۀ‌ کارآموزی‌ را در کمپانی رویال‌ شکسپیر گذراند. از ۱۹۷۰ در رویال‌ کورت‌ لندن،‌ طراح‌ صحنه‌ و لباس‌ بود، و نخستین‌ کارش‌ در انگلستان‌ طراحی‌ صحنه‌ و لباس‌ نمایش‌ گرسنگی‌ برای‌ لینزی‌ اندرسون‌ بود. پس از بازگشت به ایران، طراح ادارۀ‌ تئاتر شد، و در بیش‌ از ۴۵ نمایش‌ ازجمله‌ سنگ‌ وسُرنا (نصرت‌ پرتوی‌)، بنگاه‌ تئاترال‌ (علی ‌نصیریان‌)، و سگی‌ در خرمن‌جا (عباس‌ جوانمرد) فعالیت داشت. وی در طول سال‌های فعالیتش در سینما با کارگردانان شاخصی چون بهمن فرمان‌آرا، واروژ کریم‌مسیحی، رسول ملاقلی‌پور، مسعود جعفری جوزانی، مسعود کیمیایی و خسرو هریتاش همکاری کرده است.

خزاعی در سال‌های‌ فعالیتش‌ در ایران‌ طراح‌ صحنه‌ و لباسِ‌ چند مجموعۀ‌ تلویزیونی‌ مانند‌ سمک‌ عیار (۱۳۵۴)، افسانه‌های‌ کهن‌ فارسی‌ (۱۳۵۶)، همسران‌ (۱۳۷۴)، و خانۀ‌ سبز (۱۳۷۵)، و در اروپا طراح‌ صحنه‌ و لباس‌ فیلم‌های‌ صحرای‌ تاتارها (۱۹۷۸)، ملاقات‌ با مردان‌ استثنایی‌ (۱۹۷۸)، و مهابهاراتا (۱۹۹۰) بود. کارهای سینمایی‌اش در ایران عبارت‌اند از شازده‌ احتجاب‌ (۱۳۵۳)، ملکوت‌ (۱۳۵۳)، سایه‌های‌ بلند باد (۱۳۵۷)، و تولد یک‌ پروانه‌ (۱۳۷۶).

وی برای صحنه‌آرایی فیلم‌های بلندیهای صفر و تولد یک پروانه از دوازدهمین و شانزدهمین دورۀ جشنوارۀ فجر سیمرغ بلورین دریافت کرده است.

خزاعی هم‌اکنون در انگلیس زندگی می‌کند. رفیع پیتز (کارگردان ایرانی- بریتانیایی سینما) پسر اوست.


فعالیت در سینمای ایران

طراح صحنه و لباس: فصل ماهی سفيد (۱۳۹۸)؛ بن‌بست وثوق (۱۳۹۵)؛ باران می‌باريد (۱۳۹۴)؛ ترديد (۱۳۸۷)؛ شكارچی (۱۳۸۷)؛ هفت و پنج دقيقه (۱۳۸۷)؛ زمستان است (۱۳۸۴)؛ تنهام نگذار (۱۳۸۳)؛ اشك سرما (۱۳۸۲)؛ تيك (۱۳۸۰)؛ دخيل (۱۳۸۰)؛ دختری بنام تندر (۱۳۷۹)؛ دختران خورشيد (۱۳۷۸)؛ نسل سوخته (۱۳۷۸)؛ دو زن (۱۳۷۷)؛ عاشق فقير (۱۳۷۴)؛ دل و دشنه (۱۳۷۳)؛ بلنديهای صفر (۱۳۷۲)؛ سايه‌های بلند باد (۱۳۵۷)

طراح صحنه: صنم (۱۳۷۸)؛ ضيافت (۱۳۷۴)

طراح لباس: تولد يك پروانه (۱۳۷۶)؛ ملكوت (۱۳۵۵)؛ شازده احتجاب (۱۳۵۳)

طراح دکور: شازده احتجاب (1353)