طهران- تهران (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی ایرانی در دو اپیزود، محصول سال ۱۳۸7. اپیزود نخست این فیلم را داریوش مهرجویی به ‌نام «طهران: روزهای آشنایی» و اپیزود دوم را مهدی کرم‌پور به‌ نام «تهران: سیم آخر» کارگردانی کرده است. طهران- تهران در بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. ایده‌ی اولیه‌ی این كار از سوی سیف‌الله داد مطرح شد و قرار بود فیلمی سه اپیزودی و با حضور سه كارگردان از نسل‌های مختلف در مورد تهران ساخته شود. داریوش مهرجویی، سیف‌الله داد و مهدی كرم‌پور به ترتیب نمایندگان سه نسل قدیمی،‌ میانسال و جوان بوده‌اند. با درگذشت سیف‌الله داد تولید اپیزود میانی منتفی شد و پرونده‌ی ساخت فیلم با همین دو اپیزود بسته شد.

خلاصه‌ی داستان طهران: روزهای آشنایی

داستان فیلم در مورد خانواده‌ای است که بعد از خرابی در خانه قدیمیشان تصمیم می‌گیرند در خانه نمانند و به گشت و گذار در شهر بپردازند که به طور اتفاقی با گروهی از سالمندان که آنها هم قصد گردش در شهر را دارند برمی‌خورند و با آنها همسفر می‌شوند. این فیلم مستند‌گونه با مجموعه‌ی بازیگران و روایت‌های مربوطه و بقیه‌ی عوامل در خدمت معرفی بخشی از بناها و آثار فرهنگی پایتخت به مثابه قسمتی از هویت ملی و تاریخی ایران است.


خلاصه‌ی داستان تهران: سیم آخر

یك گروه موسیقی، پس از مدت‌ها موفق می‌شوند برای كنسرتشان مجوز اجرا دریافت كنند. در این اپیزود کرم‌پور بی‌توجه به قالب تعیین شده، سراغ دغدغه‌های مورد علاقه خود رفته و به موضوع موسیقی زیرزمینی و پاپ و مسائل و مفاهیم مرتبط با آن مثل اعتراض و طغیان پرداخته است. در این اپیزود شهر تهران حضور ملموسی ندارد و در مركز درام قرار نمی‌گیرد. در واقع محور اساسی فیلم‌نامه شهر نیست. بلكه جوانانی هستند كه هوس مهاجرت به سرشان زده و بهره‌شان از شهر تهران فقط در حد خیابانگردی و كورس گذاشتن در بزرگراه‌هاست.


عوامل اپیزود طهران: روزهای آشنایی

کارگردان: داریوش مهرجویی

نویسنده: داریوش مهرجویی

تهیه‌­کننده: محمدعلی حسین‌نژاد

چهره­‌پرداز: فریور معیری

فیلم­‌بردار: علی لقمانی

بازیگران: پانته‌آ بهرام؛ فریده سپاه‌منصور؛ قربان نجفی؛ اكبر مشكاتی؛ كتایون امیرابراهیمی؛ مهتاج نجومی؛ رحمان حسینی؛ اردشیر كاظمی؛ پرویز نوری


عوامل اپیزود تهران: سیم آخر

کارگردان: مهدی کرم‌پور

نویسنده: مهدی کرم‌پور؛ خسرو نقیبی

تهیه­‌کننده: محمدعلی حسین‌نژاد

تدوین: نازنین مفخم

طراح صحنه و لباس: نیلوفر سجادی

طراح چهره‌­پرداز: کیان اولادوطن

موسیقی: کارن همایونفر

صدابردار: بابک اخوان

بازیگران: رعنا آزادی‌ور؛ طناز طباطبایی؛ برزو ارجمند؛ فرهاد قائمیان؛ سروش صحت؛ مجید جوزانی؛ رضا یزدانی؛ محمد باغبانی؛ حامد بهداد