عباس تهرانی تاش

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عباس تهرانی‌تاش
زادروز تهران 1307ش
درگذشت تهران ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان عالی موسیقی  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی کلارینت
سبک سنتی
آثار آلبوم تکنوازان1
گروه مقاله موسیقی
عباس تهرانی‌تاش
عباس تهرانی‌تاش

عباس تهرانی‌تاش (تهران 1307ش- تهران ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ش)


نوازنده‌ی ایرانی کلارینت (قره‌نی) و نی‌لبک. از همان دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی به یادگیری موسیقی و نواختن فلوت پرداخت، ولی تحصیل جدّی موسیقی را ابتدا در حضور سروان مین‌باشیان (افسر موزیک نظام) و با همراهی چنگیز عسکرپور (نوازنده‌ی فلوت و سازهای بادی)، در گروه بالانچی که رئیسش مین‌باشیان بود، آغاز کرد. بعدتر در هنرستان عالی موسیقی ثبت نام کرد. در آنجا ابتدا کلارینت را از هنرآموزی اتریشی به اسم ویدر یاد گرفت اما چون او موسیقی کلاسیک تدریس می‌کرد، بلافاصله نزد حسینعلی وزیری‌تبار، ردیف‌های موسیقی ایرانی را نیز فرا گرفت.

تهرانی‌تاش پس از تأسیس رادیو همکاری خود را با این رسانه آغاز کرد و در برنامه‌های موسیقی رادیو ارتش نیز شرکت می‌جست. او کار نوازندگی خود را در ارکستر بزرگ مهدی خالدی و همچنین ارکستر برادران نورین دنبال کرد و سپس به ارکسترهای علیمحمّد نامداری و شاپور نیاکان پیوست. او همچنین با ارکستر شماره‌ی 3 (به سرپرستی حسین شهبازیان) و نیز ارکستر شما و رادیو (به سرپرستی ناصر زرآبادی) همکاری بسیاری داشته و پس از تشکیل برنامه‌ی گلها (به همت داود پیرنیا) به گروه نوازندگان این برنامه نیز (که رهبری‌شان با روح‌الله خالقی بوده) پیوسته است.

عباس تهرانی‌تاش به غیر از کلارینت که ساز تخصصی اوست با نواختن اکثر سازهای بادی، به ویژه ساکسیفون، آشنایی کامل دارد. از آثار صوتیِ پس از انقلاب او می‌توان به آلبوم "تکنوازان 1" اشاره کرد که با همراهی ایزد کاویانی (تنبک) به تک‌نوازی و بداهه‌نوازی در مایه‌ی دشتی، دستگاه ماهور، دستگاه همایون، بیات ترک و بیات اصفهان پرداخته است. از آثار تألیفی او کتابی است در 2 جلد به قلم عبدالحسین نیّری که تهرانی‌تاش مدت‌ها با جمع‌آوری و نوشتن نت آهنگ‌های محلی (فولکلور) و دوبیتی‌های ایرانی، جمع‌آوری کرده است. عباس تهرانی‌تاش در طول فعالیت‌های هنری خود با خوانندگان بسیاری، از جمله روحبخش، ایرج، دلکش و ویگن همکاری کرده است.