عقرب (فیلم 1375)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 19:55, 23 February 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Scorpion (Film 1996)

پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی بهروز افخمی، تولید سال 1375ش. فیلمنامۀ این اثر را که در ژانر اکشن و پلیسی معمایی ساخته شده ناصر شاملو نوشته است. به دلیل اختلافات افخمی با یکی از تهیه‌کنندگان فیلم (حسین فرحبخش)، از ساخت صحنه‌های پایانی فیلم سرباز زد، این صحنه‌ها با کارگردانی فرحبخش فیلمبرداری شد و پس از تولید و در زمان نمایشش، نام افخمی به عنوان مشاور کارگردان و به جای کارگردان، عنوان «کار گروهی» در پوسترها درج شد. عقرب در بخش مسابقۀ سینمای ایران پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت، اما جایزه‌ای به دست نیاورد؛ با این حال دومین فیلم پرفروش سال (1376) بوده است. نقش قهرمانی این فیلم را جمشید هاشم‌پور بازی کرده است.

مدت فیلم: 92 دقیقه


خلاصۀ داستان

قاچاقچیان مواد مخدر و اسلحه در منطقۀ بلوچستان از طریق یكی از سران خود از سروان یكه‌تاز می‌خواهند در مقابل دریافت مبلغ هنگفتی دلار اجازۀ عبور محمولۀ آنها را از منطقه بدهد. سروان یكه‌تاز قبول می‌كند و بعد از دریافت پول‌ها، در روز موعود با تمام قوا به كاروان قاچاق حمله کرده و آنان را دستگیر می‌كند. قاچاقچیان هم به تلافی این عمل سروان یكه‌تاز را به قتل می‌رسانند. تكاور ذوالفقار حسینی كه از قبل از طرف سروان یكه‌تاز مأمور مبارزه با این عده شده بود وارد عملیات می‌شود. او در لباس مبدل با به همكاری گرفتن رحیم‌ كه یک زندانی متهم به قتلِ قاچاقچی معروفی است به محل اختفای دلالان بین‌المللی مواد مخدر راه پیدا می‌كنند. ذوالفقار و رحیم سعی می‌كنند كه از طریق معرفی خود به عنوان فروشندگان اسلحه با آنها رابطه برقرار كنند. اما قاچاقچیان به حرف‌های ذوالفقار شک می‌كنند و با دور كردن رحیم از او قصد كشتن وی را دارند كه ذوالفقار با درگیری بسیار، و بعد از كشته شدن رحیم، اطلاعات لازم را برای نیروی انتظامی مخابره می‌كند. اما خودش توسط قاچاقچیان، در قلعه‌ای كه محل استقرار آنهاست زندانی می‌شود. نیروی انتظامی قلعه را محاصره می‌كند و بعد از یک تعقیب و گریز طولانی و رها شدن ذوالفقار از بند، تعدادی از خلافكاران دستگیر می‌شوند و تعدادی هم به هلاكت می‌رسند و ذوالفقار انبار مهمات آنها را در قلعه با كمک نیروهای انتظامی منهدم می‌كنند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: بهروز افخمی

نویسنده: ناصر شاملو

تهیه‌کنندگان: حسین فرحبخش و عبدالله علیخانی

مدیر فیلمبرداری: رسول احدی

تدوینگر: مهدی ژورک

آهنگساز: مهرداد جنابی

صدابرداران: هادی ژورک و مهرداد ژورک

طراح صحنه و لباس: مختار سائقی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

جلوه‌های ویژه‌ی میدانی: محمدرضا شرف‌الدین

بازیگران: جمشید هاشم‌پور؛ آتیلا پسیانی؛ حسن رضایی؛ شهرام زرگر؛ مینا فرامرزی؛ محمد صالح علا؛ کاظم هژیرآزاد؛ هوشنگ دیبائیان