فریاد (فیلم 1377)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1377ش. فریاد در هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر و سومین دورۀ جشن خانه سینما حضور داشته است. طراحی صحنه و لباس فیلم را خود کیمیایی انجام داده و موسیقی‌اش را بابک بیات ساخته است. نقش‌های اصلی این فیلم را محمدرضا فروتن و میترا حجار بازی کرده‌اند. فریاد در زمرۀ آثار خوب کیمیایی‌ست که توانسته با به تصویر درآوردن داستانی پرکشش، در بازۀ زمانی جنگ ایران و عراق، نظر نسبی منتقدان را جلب کند.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

در یكی از نواحی جنوب كشور فاروق، صاحب یک گاراژ، به سهراب اجازه نمی‌دهد كه برای خود مستقلاً كار كند و سهراب با فاروق درگیر می‌شود. در درگیری، فاروق بر اثر سكته می‌میرد و برادرهایش برای انتقام از سهراب به دنبال او می‌گردند. سهراب با كامیونش به قهوه‌خانه‌ای می‌رود و آن‌جا ننه‌ماری، صاحب قهوه‌خانه، از او می‌خواهد كه پسرش ر ا به عنوان شاگرد با خود ببرد و زنی به نام فاطمه را نیز كه باردار است به بیمارستان برساند. اما سهراب پس از نیافتن درمانگاه فاطمه را با خود همراه می‌كند تا به شهر دیگری برساند. برادرهای فاروق كه در پی سهراب در جاده‌ها هستند به وسیلۀ عراقی‌ها دستگیر می‌شوند. اتفاقاً سهراب هم در همان مسیر است و عراقی‌ها ماشین آنها را هم متوقف می‌كنند. اما زمانی كه یكی از آنها قصد تعرض به فاطمه را دارد، فاطمه با یک حركت ناگهانی با اسلحه‌ای كه مخفی كرده آنها را به گلوله می‌بندد. برادران فاروق هم كه جان خود را مدیون فاطمه می‌بینند از انتقام چشم می‌پوشند. كامیون سهراب در نزدیكی یک مسجد خراب می‌شود و بچۀ فاطمه با كمک همسر متولی مسجد به دنیا می‌آید. سهراب با كامیون فاطمه و نوزاد را به منطقۀ امن می‌برد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه‌­کننده: ناصر شفق

مدیر فیلم­برداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: محمدرضا مویینی

طراح چهره‌پردازی: محمدرضا قومی

آهنگساز: بابک بیات

صدابرداران: اسحاق خانزادی و حسین غفاری

صداگذار: اسحاق خانزادی

طراح صحنه و لباس: مسعود کیمیایی

جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین

بازیگران: محمدرضا فروتن؛ میترا حجار؛ كیانوش گرامی؛ عنایت بخشی؛ افسانه خلیلی؛ اكبر معززی؛ جمشید جهانزاده؛ پولاد كیمیایی؛ فاطمه شكری؛ علی‌اصغر طبسی