قیصر (سینما)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 08:17, 20 February 2021 by Shahraabi (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
قیصر
قیصر

قِیصر

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید ۱۳۴۸ش. این اثر به موج فیلم‌های گنج قارونی پایان داد و موج نویی در سینمای ایران ایجاد کرد. اهمیت آن به‌حدی است که تاریخ ‌سینمای‌ ایران‌ را می‌توان به قبل و بعد از ساخته‌شدنِ قیصر تقسیم کرد؛ پس از نمایش آن (از دی‌ماه ۱۳۴۸) بسیاری از نویسندگان ادبی و سینمایی ایران در موافقت و مخالفت با آن قلم‌فرسایی کردند. با قیصر مجدداً موج فیلم‌های جاهلی (لمپنی) رواج گرفت و ضدقهرمان‌های زخمی، که مرگ‌شان نشان‌دهندۀ سرسختی و مقاومتِ بدفرجامِ آنان بر ضد شقاوت و تباهی است، در سینمای ایران با اقبال مواجه شدند. قیصر در دومین دوره جشنواره سینمایی سپاس جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد (بهروز وثوقی)، بهترین بازیگر نقش دوم زن (ایران دفتری) و بهترین موسیقی متن را از آن خود کرد. فیلم‌برداری این اثر را مازیار پرتو انجام داده و موسیقی‌اش را اسفندیار منفردزاده ساخته است.

خلاصه‌ی داستان

قيصر (با بازی بهروز وثوقی) به انتقام قتل برادرش فرمان (ناصر ملک‌مطیعی) و مرگ خواهرش كه مورد تجاوز قرار گرفته است، عاملين را كه برادران «آق منگل» هستند يكی پس از ديگری به قتل می‌رساند و خود نيز در پايان به ضرب گلوله‌ی پليس از پای درمی‌آيد.

بازیگران و عوامل فیلم

نویسنده و کارگردان: مسعود کیمیایی

تهیه‌کننده: عباس شباویز (آریانا فیلم)

فیلم‌بردار: مازیار پرتو

تدوینگر: مازیار پرتو

آهنگساز: اسفندیار منفردزاده

افکت و ترکیب صدا: روبیک منصوری

تیتراژ: عباس کیارستمی

بازیگران: بهروز وثوقی؛ ناصر ملک‌مطیعی؛ جمشید مشایخی؛ پوری بنایی؛ ایران دفتری؛ بهمن مفید؛ جلال پیشوائیان؛ غلامرضا سرکوب؛ کبری سعیدی (شهرزاد)؛ حسن شاهین؛ میرمحمد تجددsourehcinema