ناصرالدین شاه آکتور سینما

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از صحنه‌های فیلم
از صحنه‌های فیلم

ناصرالدین شاه آکتور سینما


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی محسن مخملباف. مخملباف به عنوان کارگردان و نویسنده این فیلم را در سال 1370 تواید کرده است. ناصرالدین شاه آکتور سینما نخستین بار در دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم که در جشنواره برای کسب جوایز با آثار شاخصی چون مسافران بهرام بیضایی، نرگس رخشان بنی‌اعتماد و نیاز علیرضا داوونژاد رقابت داشت نهایتا توانست سیمرغ چهار رشته‌ی فنی را دریافت کند. مخملباف در ناصرالدین شاه آکتور سینما در ژانر کمدی به روایت تاریخ سینمای ایران پرداخته است.


خلاصه‌ی داستان

میرزا ابراهیم خان عكاس‌باشی كه در شوق ازدواج با آتیه می‌سوزد، همراه مظفرالدین شاه به سفر فرنگ می‌رود و در آنجا همراه شاه قاجار به سینماتوگراف علاقمند می‌شود. وقتی به ایران بازمی‌گردند سلطان قاجار با وضع نابسامان اجتماعی مملكت و دربار مواجه می‌شود. عكاس‌باشی كسب تكلیف می‌كند و شاه از فراش‌باشی می‌خواهد كه عكاس‌باشی را نزد پسرش ببرد و او عكاس‌باشی را به دوره‌ی قبل‌تر، زمان سلطنت ناصرالدین شاه می‌برد. عكاس‌باشی كه همچنان هوای آتیه را در سر دارد، به خدمت شاه درمی‌آید. شاه قاجار که مخالف سینماست و خودش فیلم‌ها را سانسور می‌کند، عاشق یکی از هنرپیشه‌های داخل یک فیلم قدیمی می‌شود و برای آن که به معشوق برسد، حکومت را رها می‌کند و به دنبال سینما می‌رود.


جوایز جشنواره‌ی فجر

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس (حسن فارسی)؛ سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی (عبدالله اسکندری)؛ سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه‌ی بصری (ایرج تقی‌پور)؛ سیمرغ بلورین بهترین تدوین (محسن مخملباف، داوود یوسفیان).


عوامل فیلم

کارگردان: محسن مخملباف

تهیه‌کننده: مسعود جعفری جوزانی؛ محمدمهدی دادگو

نویسنده: محسن مخملباف

بازیگران: عزت‌الله انتظامی؛ اکبر عبدی؛ مهدی هاشمی؛ محمدعلی کشاورز؛ فاطمه معتمدآریا؛ ماهایا پطروسیان؛ داریوش ارجمند؛ جهانگیر فروهر؛ مرتضی احمدی؛ سعید امیرسلیمانی؛ محرم زینال‌زاده؛ پروانه معصومی

فیلم‌برداری: فرج حیدری؛ نعمت حقیقی

تدوین: محسن مخملباف؛ داوود یوسفیان

طراح صحنه و لباس: حسن فارسی

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندری

موسیقی: مجید انتظامی