هیچ (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

none (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی عبدالرضا کاهانی، تولید سال 1388. این فیلم با سانسور گسترده در ایران اکران شد، اما همچنان مجوز نمایش در خارج از کشور را ندارد. هیچ تنها در یک سانس در بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای اهالی مطبوعات نمایش داده شد که با استقبال منتقدان و نویسندگان سینمایی روبه‌رو گردید. معاونت سینمایی که پیش از آن هیچ را به خاطر سیاه‌نمایی توقیف اعلام کرده بود، ترجیح داد آن را رفع توقیف کند و در نوروز ۱۳۸۹ در سینماهای ایران اکران شد. این فیلم جایزۀ ویژۀ تماشاگران جشنوارۀ بین‌المللی فیلم زردآلوی طلایی ایروان را برنده شده است. هیچ فضایی به‌شدت تلخ دارد. نگاه به زندگی چند خانواده که به یکدیگر گره خورده است. این فیلم را می‌توان سمبولیک نامید که هر شخصیتش نمادی از یک مفهوم است.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

مردی به نام نادر (با بازی مهدی هاشمی) به خاطر پرخوری زیاد، همۀ اطرافیان خود را ناراضی کرده است. او که به بیماری پرخوری دچار است، بدنش یک ویژگی استثنایی دیگر هم دارد که تولید کلیه است و می‌تواند با فروش کلیه به نوعی درآمدزایی کند. وی به بهانۀ ازدواج با مادر خانواده‌ای وارد آن خانوادۀ شلوغ و بی‌پول جنوب شهری می‌شود؛ به این امید که با درآمد مستمری که دارد دردی از آنها دوا کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: عبدالرضا کاهانی و حسین مهکام

تهیه‌کننده: عبدالرضا کاهانی

مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی

تدوینگر: شیما منفرد

آهنگساز: کارن همایونفر

صدابردار و صداگذار: جهانگیر میرشکاری

طراح چهره‌پردازی: نوید فرح‌مرزی

طراح صحنه و لباس: عبدالرضا کاهانی

بازیگران: مهدی هاشمی؛ باران کوثری؛ پانته‌آ بهرام؛ احمد مهرانفر؛ نگار جواهریان؛ مهران احمدی؛ نیره فراهانی؛ مرضیه برومند؛ صابر ابر