وصل نیکان (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

good marriage (movie)

صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1370ش. حاتمی‌کیا در این فیلم که چهارمین فیلم بلند اوست در فضای شهری به مسالۀ جنگ ایران و عراق پرداخته است. با اتمام جنگ تحمیلی، حاتمی‌کیا وارد دورۀ جدیدی از فیلمسازی شد؛ دغدغۀ حضور رزمنده‌ها با همان آرمان‌ها در جامعه. این دوره با وصل نیکان آغاز شد. وصل نیکان با حضورش در بخش مسابقۀ سینمای ایران دهمین دوره جشنواره فیلم فجر و همچنین در اکران عمومی با شکست مواجه شد، اما سال بعد در چهارمین دورۀ جشنوارۀ دفاع مقدس در بخش‌های بهترین فیلمنامه، بهترین طراحی صحنه، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلمبرداری، بهترین صداگذاری، بهترین صدابرداری و بهترین تدوین یا جوایزی دریافت کرد یا مورد تقدیر قرار گرفت. موسیقی فیلم را مجید انتظامی ساخته است. فریبرز عرب‌نیا در دومین حضور سینمایی‌اش، نقش کوتاهی در وصل نیکان دارد.

زمان فیلم: 85 دقیقه


خلاصۀ داستان

امیر و مریم قرار است با هم ازدواج کنند، اما روز عروسی شهر توسط دشمن موشک‌باران می‌شود و مردم، شهر را خالی می‌کنند. ولیکن مریم با وجود خطرات ناشی از موشک‌باران ترجیح می‌دهد که عروسی برگزار شود. امیر بعد از انجام مأموریتش برای مراسم عقد به خانه برمی‌گردد. اما برخلاف تصورش همۀ کسانی که شاهد خنثی کردن موشک‌های عمل نکرده بودند در مراسم حضور پیدا می‌کنند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: سازمان توسعه سینمایی سوره

مدیر فیلمبرداری: محمدتقی پاک‌سیما

تدوینگر: مهرزاد مینویی

آهنگساز: مجید انتظامی

صدابرداران: محسن روشن، بهروز شهامت و پرویز رمضانی

صداگذار: محسن روشن

طراحان صحنه: سیدابراهیم اصغرزاده و پرویز شیخ‌طادی

طراحان چهره‌پردازی: زهره سرمدی و حسین منصورفلاح

جلوه‌های ویژه: فرید امیری و مجید سلیمانی

بازیگران: حسن عباسی؛ كبری فرخی؛ حبیب‌الله بهمنی؛ اصغر نقی‌زاده؛ مهین یوزباشی؛ زهرا فرخی؛ لقمان نظیری؛ حسین راضی؛ معصومه قریب‌نواز؛ سیفعلی عابدینی