آذریزدی، مهدی (یزد ۱۳۰۰ش ـ ۱۳۸۸ش )

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

مهدی آذریزدی (یزد ۱۳۰۰ش ـ ۱۳۸۸ش) Mehdi Azar-Yazdi

مهدی آذریزدی
Mehdi Azar-Yazdi
زادروز یزد ۱۳۰۰ش
درگذشت ۱۳۸۸ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی داستان نویسی کودکان
آثار دوره ۸ جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب؛ دوره ۱۰جلدی قصه های تازه از کتاب های کهن؛ مثنوی بچه خوب
گروه مقاله ادبیات فارسی
مهدی آذریزدی

از پیش‌گامان داستان‌نویسی کودکان و بازنویس متون کهن ادب فارسی برای کودکان ایران. سواد و برخی کتب را نزد مادربزرگش در زادگاهش خواند و آموخت، سپس به عنوان شاگرد بنّا تا ۱۵سالگی به‌کار پرداخت. در همین حین در مدرسۀ خان یزد به آموختن ادبیات عرب پرداخت. مدتی بعد شاگرد کتاب‌فروش شد. وی که عاشق کتاب بود به‌سرعت به خواندن و شناخت کتاب پرداخت و به کتاب‌شناسی جدی بدل شد. در حدود ۱۳۲۰ش راهی تهران شد. وی به معرفی حسین کلّی در چاپخانه محمدعلی علمی مشغول کار شد و به تصحیح نمونه‌های چاپی پرداخت.

مهدی آذریزدی که در کودکی فقدان کتاب‌های مناسب را درک کرده بود، به‌تدریج به فکر افتاد تا کتاب‌هایی براساس قصص و ادبیات و فرهنگ وسیع ایرانی برای کودکان و مناسب درک و زبان آنان فراهم آورد. به‌ همین دلیل کوششی را آغاز کرد که پایه‌گذار مکتب نوین داستان‌نویسی برای کودکان و چاپ کتاب‌های کودک در ایران شد. مهم‌ترین کارهای آذریزدی، بازنویسی متون کهن و قطعاتی از ادبیات کلاسیک به زبان ساده برای بچه‌هاست. وی اشعاری نیز سروده که برخی از آن‌ها منتشر شده و عمدتاً‌ به زبان ساده و حاوی پندهای اجتماعی و اخلاقی و داستان‌هایی آموزنده است.

برخی آثار وی عبارت‌اند از دورۀ‌ ۸‌جلدی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، دوره ۱۰جلدی قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن، مثنوی بچۀ خوب، شعر قند و عسل، خاله گوهر، گربه تنبل، گربه ناقلا، دستور طباخی و خانه‌داری، خودآموز عکاسی، قصه‌های پیامبران، خودآموز شطرنج، قصه‌های ساده، قصه‌هایی دیگر از ادب پارسی، فرهنگ یزدی، جنگل مولا، مکتب‌خانه، یاد شورا و...