آندره دوبیوس

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آندره دوبیوس.jpg
آندره دوبیوس
Andre Dubus
زادروز 1936
درگذشت 1999
ملیت آمریکایی
تحصیلات و محل تحصیل ادبیات در کالج مک‌نیز و نویسندگی خلاق در دانشگاه آیووا 
شغل و تخصص اصلی نویسنده 
آثار  بعد از ساعت‌ها رقصیدن
گروه مقاله ادبیات غرب
خویشاوندان سرشناس  
جوایز و افتخارات جمله جایزه‌ی قلم مالامود، جایزه‌ی قلم نیوانگلند، جایزه‌ی ری و نامزدی جوایز پولیتزر و حلقه‌ی ملی منتقدان کتاب

Andre Dubus

(1936 – 1999)

نویسنده‌ی آمریکایی. بیش از هر چیز، به خاطر داستان‌های کوتاه خود شناخته شده است.

در لیک چارلز لوییزیانا[۱] به دنیا آمد. در کالج مک‌نیز[۲] روزنامه‌نگاری و ادبیات انگلیسی خواند. پس از آن به مدت شش سال به عنوان پیاده‌نظام نیروی دریایی خدمت کرد و به مقام سروانی رسید. با خروج از نیروی ریایی، ازدواج کرد و به آیووا رفت و آن‌جا در کارگاه نویسندگی آیووا[۳]، یکی از معتبرترین مراکز نویسندگی خلاق در جهان، تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیل، به تدریس نویسندگی و ادبیات در کالج بردفورد[۴] در ایالت ماساچوست مشغول شد.

در تمام دوران نویسندگی خود تنها یک رمان نوشت و بیشتر آثارش در قالب داستان کوتاه در مجلات معتبر آمریکایی به چاپ می‌رسید. معروف‌ترین مجموعه‌داستان وی بعد از ساعت‌ها رقصیدن[۵] نام دارد و شامل چهارده داستان کوتاه است. نیویورک تایمز این کتاب را به عنوان یکی از آثار مهم سال 1996 معرفی کرد. در همین سال، دوبیوس منتخبی از داستان‌های کوتاهش را با عنوان «داستان‌های برگزیده[۶]» به چاپ رساند. این اثر از حیث تنوع داستان‌ها، بهترین منبع برای آشنایی با سبک دوبیوس در مقام یکی از مهم‌ترین نویسندگان داستان کوتاه در آمریکاست.

دوبیوس در دوران حیات خود جوایز معتبری را به دست آورد. از جمله جایزه‌ی قلم مالامود[۷]، جایزه‌ی قلم نیوانگلند[۸]، جایزه‌ی ری[۹] و نامزدی برای دو جایزه‌ی معتبر پولیتزر[۱۰] و حلقه‌ی ملی منتقدان کتاب[۱۱]. از داستان‌های وی دو اقتباس سینمایی نیز صورت گرفته است: در اتاق خواب از تاد فیلد که در سال 2011 نامزد پنج جایزه‌ی اسکار شد و همچنین فیلم ما دیگر این‌جا زندگی نمی‌کنیم از جان کران، ساخته شده در سال 2004.

دوبیوس زندگی شخصی سخت و پر فراز و نشیبی داشت. تجاوزی که به دختر جوانش صورت گرفت، باعث شد تا سال‌ها با پارانویا دست و پنجه نرم کند و نگران تأمین امنیت عزیزانش باشد. همچنین در سال 1986، وقتی برای کمک به دو موتورسوار از ماشین پیاده شد و به کنار جاده رفت، ماشینی به آن‌ها برخورد کرد. در این تصادف، یکی از موتورسواران در دم جان باخت و آندره بخ سختی مجروح شد، به طوری که در نهایت دچار معلولیت شد و توان پای چپ خود را به طور کامل از دست داد. پس از آن خانه‌نشین شد و در سال‌های پایانی عمر با مشکلات مالی و جسمی فراوانی روبه‌رو بود. نویسندگان مطرحی مانند کارور، دکتروف، استفن کینگ و ... که از دوستان وی محسوب می‌شدند، فراخوانی برای کمک به دوبیوس تشکیل دادند و توانستند بخضی از هزینه‌های گزاف پزشکی وی را تأمین کنند. در همین سال‌ها، دوبیوس دو کتاب دیگر نیز منتشر کرد. یک مجموعه داستان و یک مجموعه جستار درباره‌ی زندگی و ادبیات. دوبیوس در 62 سالگی با ایست قلبی درگذشت.

 1. Lake Charles, Louisiana
 2. McNeese State College
 3. Iowa Writers' Workshop
 4. Bradford College
 5. Dancing After Hours
 6. Selected Stories
 7. PEN/Malamud Award
 8. L.L. Winship/PEN New England Award
 9. Rea Award for the Short Story
 10. Pulitzer Prize
 11. National Book Critics Circle Award