آیین نوروزی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

آیین نوروزی (تهران 18 بهمن 1369ش- ) Aeen Norouzi

آیین نوروزی
زادروز 18 بهمن 1369
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد پژوهش هنر دانشگاه هنر تهران
شغل و تخصص اصلی داستان‌نویس
آثار آب و هوای چند روز سال (مجموعه داستان - نشر نگاه)، دستگاه گوارش (رمان کوتاه - نشر چشمه)، زمین نرم (مجموعه داستان - نشر چشمه)
گروه مقاله ادبیات فارسی
رشته ادبیات فارسی و پژوهش هنر
جوایز و افتخارات مدال طلای المپیاد ادبی، جایزه‌ی ادبی هفت اقلیم و جایزه‌ی ادبی بوشهر، رتبه‌ی سوم در جایزه‌ی داستان تهران
آیین نوروزی


نویسنده‌ی ایرانی. با کسب مدال طلای المپیاد ادبی در سال 1387، در رشته‌ی ادبیات فارسی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در همان دوران، داستان‌های کوتاهش را در ماهنامه‌ی داستان همشهری منتشر کرد. کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی پژوهش هنر از دانشگاه هنر تهران گرفت. نشر نگاه اولین مجموعه داستانش را با عنوان آب و هوای چند روز سال در سال 1392 منتشر کرد. این کتاب از سوی جایزه‌ی ادبی هفت‌اقلیم و جایزه‌ی ادبی بوشهر برنده‌ی عنوان بهترین مجموعه داستان سال شد. با داستان کوتاه آهنگ اجتماعی در اولین دوره‌ی جایزه‌ی داستان تهران، به رتبه‌ی سوم رسید.

دومین کتابش، دستگاه گوارش، در سال 1396 توسط نشر چشمه به چاپ رسید. این رمان کوتاه درباره‌ی پسری است که با پدرش به آلمان می‌رود تا برای انجام عملی غیرمتعارف روی دستگاه گوارش، او را همراهی کند. سومین کتابش زمین نرم، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است که نشر چشمه آن را در سال 1398 منتشر کرده. نوشته‌های او در نشریاتی چون داستان همشهری، سان، ناداستان، زنده‌رود، تجربه، Stranger's Guide و Transnational Literature به چاپ رسیده است.