احمدی، احمدرضا (کرمان ۱۳۱۹ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

احمدرضا احمدی (کرمان 30 اردیبهشت ۱۳۱۹ش- تهران 20 تیر 1402ش)

احمدرضا احمدی
زادروز کرمان 30 اردیبهشت ۱۳۱۹ش
درگذشت تهران 20 تیر 1402ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی شاعر
سبک شعر منثور
آثار طرح (تهران، ۱۳۴۱)، وقت خوب مصائب (تهران، ۱۳۴۷)، هزار پله به دریا مانده (تهران، ۱۳۶۴)، قافیه در باد گم می‌شود (تهران، ۱۳۶۹)، همۀ آن سال‌ها (تهران، ۱۳۷۱)، ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم (تهران، ۱۳۷۳)
گروه مقاله ادبیات ایران
احمدرضا احمدی
عباس کیارستمی و احمدرضا احمدی
عباس کیارستمی و احمدرضا احمدی
حسام‌الدین سراج و شهرام ناظری در افتتاحیۀ نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی
حسام‌الدین سراج و شهرام ناظری در افتتاحیۀ نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی

شاعر ایرانی و نویسندۀ ادبیات کودک و نوجوان. وی را بنیانگذار شعر موج نوی ایران و یگانه‌شاعر نامدار این جریان می‌دانند. دورۀ دبیرستان را در مدرسۀ دارالفنونِ تهران به پایان برد و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌کار پرداخت. همراه با برخی از نویسندگان و شاعران مانند بهرام بیضایی، نادر ابراهیمی و محمدعلی سپانلو گروه ادبی طرفه را با هدف دفاع از هنر نوگرا و رواج موج نو در ادبیات و هنر تأسیس کرد.

سروده‌های او به شیوۀ منثور است و با تداعی آزاد ذهن نوشته شده است. از دفترهایش به طرح (تهران، ۱۳۴۱)، وقت خوب مصائب (تهران، ۱۳۴۷)، هزار پله به دریا مانده (تهران، ۱۳۶۴)، قافیه در باد گم می‌شود (تهران، ۱۳۶۹)، همۀ آن سال‌ها (تهران، ۱۳۷۱)، ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم (تهران، ۱۳۷۳) می‌توان اشاره کرد. همچنین در سال 1351 در فیلم پستچی به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی کرد. از وی آثاری شاعرانه به نثر برای کودکان و نوجوانان نیز در دست است و یادنگارهایی نیز دربارۀ برخی شاعران و نویسندگان معاصر نوشته است. وی که طی سه دهۀ آغازین فعالیت ادبی‌اش به عنوان شاعری گزیده‌کار شناخته می‌شد (با مجموع حدود 12 دفتر شعر) به ناگهان طی دودهۀ اخیر به سمت تولید انبوه شعر روی آورد. آن‌چنان که آثار منتشرشدۀ او در دهه‌های 1380 و 1390 (تاکنون) بالغ بر 40 عنوان می‌شود.

آثاری که احمدرضا احمدی برای کودکان نوشته گاه توسط هنرمندان شاخص یا معروفی چون عباس کیارستمی، فرح اصولی و نسرین خسروی تصویرگری شده‌اند. وی گویندۀ گفتار متن فیلم‌های بانوی اردیبهشت (رخشان بنی‌اعتماد) و نار و نی (سعید ابراهیمی‌فر) بوده؛ تاکنون آلبوم‌های متعددی از شعرخوانی او (از آثار خودش، سهراب سپهری، نیما یوشیج، حافظ و قیصر امین‌پور) با آهنگسازی افرادی چون فریبرز لاچینی، کارن همایونفر و هوشنگ کامکار منتشر شده و همچنین علاوه بر ساخت چند فیلم مستند دربارۀ زندگی او تألیفات و مقالات پرشماری نیز دربارۀ شعر و زندگی هنری‌اش منتشر شده است.

احمدی در سال 1385ش برندۀ جایزۀ شعر بیژن جلالی و سه سال بعد نامزد جایزۀ ادبیات کودک هانس کریستین اندرسن شد. احمدرضا احمدی، صرف نظر از منتقدان و موافقان شعرهایش، اغلب، نمونه و نمایندۀ گرایشی روشنفکرانه در شعر معاصر ایران شمرده می‌شود. احمدی که در سال‌های اخیر بارها به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شده بود، براثر عوارض این بیماری درگذشت.