انتظامی، عزت الله (تهران ۱۳۰۳ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
عزت الله انتظامی
زادروز تهران ۱۳۰۳ش
درگذشت تهران ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل رشته هنرهای نمایشی در آلمان
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما
شغل و تخصص های دیگر بازیگر تیاتر
لقب آقای بازیگر
آثار گاو (۱۳۴۸)؛ حاجی واشنگتن (۱۳۶۱)؛ ناصرالدین شاه، آکتور سینما (۱۳۷۰)؛ دایره مینا (۱۳۵۳)؛ اجاره نشین ها (۱۳۶۵)؛ بانو (۱۳۷۰)؛ روسری آبی (۱۳۷۳)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس مجید انتظامی (پسر)
جوایز و افتخارات جایزه بهترین بازیگر جشنواره شیکاگو (۱۹۷۱)، جایزه نقش اول در جشنواره های هفتم (۱۳۶۷) و دوازدهم (۱۳۷۲) فیلم فجر
عزت‌الله انتظامی در فیلم گاو
عزت‌الله انتظامی در فیلم گاو
عزت‌الله انتظامی
عزت‌الله انتظامی

عزت‌الله انتظامی (تهران ۱۳۰۳ش- تهران ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ش)

بازیگر سینما و تئاتر ایران. پس از بازی در فیلم گاو (۱۳۴۸)، از چهره‌های شاخص سینمای ایران شد، و جایزۀ بهترین بازیگر جشنوارۀ شیکاگو در ۱۹۷۱ را دریافت کرد. فیلم‌های بعدی او عبارت‌ بودند از آقای هالو (۱۳۴۹)، بیتا (۱۳۵۰)، حاجی واشنگتن (۱۳۶۱) و ناصرالدین‌شاه، آکتور سینما (۱۳۷۰)، که با بازی در این فیلم‌ها به «آقای بازیگر» ملقب شد. در آلمان در رشتۀ هنرهای نمایشی درس خواند، و در ۱۳۳۷ پس از بازگشت به ایران در ادارۀ تئاتر در ده‌ها نمایش کوتاه و بلند، بازیگر و پیش‌پرده‌خوان شد. بعضی از نمایش‌های او عبارت‌اند از آگهی ازدواج، امیرارسلان نامدار، تارتوف، خانۀ عروسک، کرگدن، لونۀ شغال، شنل قرمز، و استعمال دخانیات ممنوع. انتظامی با بازی در فیلم‌های دایرۀ مینا (۱۳۵۳)، اجاره‌نشین‌ها (۱۳۶۵)، بانو (۱۳۷۰) و روسری آبی (۱۳۷۳)، بازیگری صاحب سبک شناخته شده است، و در جشنواره‌های هفتم (۱۳۶۷) و دوازدهم فیلم فجر (۱۳۷۲) جایزۀ نقش اول را گرفت.

از دیگر فیلم‌های اوست: روز واقعه (۱۳۷۳)، کمیته مجازات (۱۳۷۷)، خانه‌ای روی آب (۱۳۸۰)، دیوانه‌ای از قفس پرید (۱۳۸۱)، و حکم (۱۳۸۴). عزت‌الله انتظامی از برگزیدگان همایش چهره‌های ماندگار در عرصۀ هنر و فرهنگ ایران‌زمین است.