بابلسر، شهر

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
بابلسر، شهر
کشور پرونده:Flag of Iran.svg ایران
استان مازندران
شهرستان بابلسر
جمعیت ۵9,966نفر (۱۳9۵ش)
موقعیت ۱۵۶کیلومتری شمال شرقی تهران و ۳۴کیلومتری غرب ساری در ساحل دریای خزر، سر راه ساحلی ساری به محمودآباد و نوشهر، در دهانۀ رودخانۀ بابل
نوع اقلیم معتدل مایل به گرم و نیمه‌مرطوب
ارتفاع از سطح دریا ۵ متر پایین‌تر
سراسرنمایی از شهر بابلسر

بابُلسَر، شهر

واقع در استان مازندران، شهرستان بابلسر، و مرکز اداری شهرستان بابلسر. در ۱۵۶کیلومتری شمال شرقی تهران و ۳۴کیلومتری غرب ساری در ساحل دریای خزر، سر راه ساحلی ساری به محمودآباد و نوشهر، در دهانۀ رودخانۀ بابل قرار دارد و ارتفاع آن ۵ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است. اقلیم این شهر معتدل مایل به گرم و نیمه‌مرطوب و جمعیت آن ۵9,966نفر است (۱۳9۵).


تاریخچه

زمانی که مامطیر در روزگار سادات مرعشی از رونق برخوردار شد، جماعتی از تجّار در آن‌جا گرد آمدند و به داد و ستد پرداختند و چون بار یا کالاهای خود را به آن شهر حمل می‌کردند و می‌فروختند، به بارفروش موسوم گردید. کالاهایی که از حاجی‌طرخان از طریق دریا به بارفروش حمل می‌شد، در ساحل دریا و در مکانی تخلیه می‌گردید که امروز به بابلسر معروف است و در مقابل، کالاهای ایرانی از آن محل بارگیری می‌شد. از آن‌جایی که بنا به روایات، سر امامزاده ابراهیم ابوجواب، برادر امام رضا (ع)، در آن محل مدفون بود به مشهدسر موسوم شد و به‌تدریج رو به آبادانی و توسعه نهاد و مرکز تجارت دریایی مازندران شد. گروهی از مورّخان معتقدند که آن دسته از زائران مازندرانی که قصد زیارت امام رضا را داشتند، در این بندر سوار کشتی می‌شدند و از طریق خط آهن ترکستان خود را به شمال خراسان و مشهد می‌رساندند و بدین‌سان بندر مزبور به مشهدسر موسوم شد. در ۱۳۰۶ش که بارفروش به بابل مبدّل شد، مشهدسر نیز به بابلسر تغییر نام یافت و به‌تدریج از نقاط مهم گردشگری ایران شد.