صفاری، بیژن

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(تغییرمسیر از بیژن صفاری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بیژن صفاری
بیژن صفاری

بیژن صفاری (تهران 1312ش- پاریس 2 اردیبهشت 1398ش)

معمار، نقاش، گرافیست ایرانی، طراح صحنۀ تئاتر و سرپرست «کارگاه نمایش». او فرزند سرتیپ محمدعلی صفاری، رئیس شهربانی کل کشور و از صاحب‌منصبان رژیم پهلوی بود. بیژن صفاری از اصلی‌ترین حامیان نمایش‌های غیرمتعارف در دهۀ ۱۳۵۰ش بود، که نام و شهرتش بیشتر در پَسِ کارهای اجرایی‌اش به‌عنوان دبیر شورای «کارگاه نمایش» (تأسیس در تیر ماه ۱۳۴۸) پنهان مانده است.

تحصیلات اصلی صفاری در معماری بود، و به‌جز کارهای گرافیکی گاهی اوقات طراحی صحنه و لباس هم انجام می‌داد. بسیاری از آفیش‌های «کارگاه نمایش» اثر ذوق و سلیقۀ اوست. در سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲، در «گروه پاسارگاد» طراح نمایش‌های هویج فرنگی (ژول رنار)،‌ شش شخصیت در جست‌وجوی نویسنده (لوئیجی پیراندلّو) به کارگردانی پری صابری، در ۱۳۵۱ طراح نمایش روحوضی جان‌نثار (بیژن مفید) و در ۱۳۵۶ طراح هنری نمایش‌نامۀ لطایف عبید (اسماعیل خلج با استفاده از هزلیات عبید زاکانی) بود. او همچنین در اسفند ۱۳۴۸، در نخستین اجرای «کارگاه نمایش» به‌نام اُدیپ اُدیپ (عباس نعلبندیان) نیز نقش‌آفرینی کرده است.

شایعۀ ازدواج او با کیوان خسروانی (طراح و معمار)، اولین و تنها پدیده در نوع خود در کشور، موجب جنجال وسیعی در میان مردم و کانون‌های خبری ازجمله مطبوعات و سرانجام توقیف و تعطیل دایمی هفته‌نامه فکاهی توفیق شد. صفاری در سال‌های پس از انقلاب به فرانسه رفت و به کارهای نقاشی و تزیینات داخلی پرداخت.

صفاری چندین نمایشگاه در گالری دستان برگزار کرده بود. وی در آثارش اشیای آشنا را در کنار یا بر روی هم تصویر می‌کند. تابلوهای او که بر روی هم بسیار جدی و دقیق اجرا شده‌اند، عمدا با نهادن اثر فنجان‌های قهوه و با کشیدن خطوطی باطل کننده آثاری رازآلود و پیچیده می‌شوند.

وی هم‌چنین در دانشکدۀ هنرهای تزئینی تهران رشته‌های گوناگون هنرهای تجسمی و معماری را تدریس و به عنوان مشاور با تلویزیون ملی ایران و جشن هنر شیراز همکاری می‌کرد. از جمله کارهای ماندگار او در معماری می‌توان به طراحی پارک دانشجو و مرمت باغ فردوس در نزدیکی تجریش اشاره کرد.