بی پولی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

بی‌پولی Penniless (film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی حمید نعمت‌الله. نعمت‌الله به عنوان کارگردان و نویسنده این اثر اجتماعی را در سال 1386 تولید کرده است. بی‌پولی نخستین بار در بیست و هفتمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم منتخب تماشاگران را (به همراه درباره‌ی الی) از آن خودش کند. لیلا حاتمی نیز برای بازی در این فیلم سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره دریافت کرده است. بی‌پولی در جای جای خود، نشانه‌ای طنز، اما تلخ از واقعیات اجتماعی دارد.


خلاصه‌ی داستان

فیلم با عروسی ایرج (با بازی بهرام رادان) که طراح لباس است و شکوه (با بازی لیلا حاتمی) آغاز می‌شود. در ابتدا اوضاع زندگی ایرج و شکوه خوب است زیرا ایرج شغل خوبی دارد و در کار خودش یکی از بهترین‌هاست. زندگی اما آن قدری که در ابتدا مساعد بود، خوب پیش نمی‌رود و بازگشت پسر کارفرمای ایرج که در فرانسه طراحی لباس آموخته، باعث می‌شود که شرکت به‌تدریج با طرح‌های ایرج مخالفت کند. او که به استعداد و مهارت خود اعتقاد زیادی دارد و کار کس دیگری را قبول ندارد، شرکت را ترک می‌کند و مطمئن است که مدیران شرکت به او زنگ می‌زنند و با خواهش و التماس می‌خواهند سر کارش برگردد. این پیش‌بینی ایرج اشتباه از آب درمی‌آید و هیچ تماسی با او گرفته نمی‌شود؛ جز این که برای تسویه حساب و تحویل وسایل شخصی‌اش به شرکت مراجعه کند. در همین شرایط او با یکی از دوستان دوران مدرسه‌اش ملاقات می‌کند و پرویز (با بازی حبیب رضایی) به او پیشنهاد بستن قرارداد می‌دهد. از این قرارداد، پولی نصیب ایرج نمی‌شود و او که برای تأمین مخارج زایمان همسرش نیاز به پول دارد، مجبور به گرفتن قرض می‌شود. قرض گرفتن‌های او بیشتر و بیشتر می‌شود تا جایی که مجبور می‌شود ماشینش را بفروشد، طلاهای همسرش را دور از چشم او به جای طلب‌هایش بدهد، و مسیر به قهقرا رفتن را به سرعت بپیماید. در نهایت ایرج به این نتیجه می‌رسد که باید غرور را کنار بگذارد و از این رو در کارگاه کوچکی به همراه پرویز مشغول به طراحی می‌شود. پرویز این بار برخلاف دفعه‌ی گذشته، به قولش پایبند می‌ماند و دستمزد ایرج را پرداخت می‌کند.


عوامل فیلم

کارگردان: حمید نعمت‌الله

تهیه‌کننده: مصطفی شایسته

نویسنده: حمید نعمت‌الله؛ هادی مقدم‌دوست

بازیگران: بهرام رادان؛ لیلا حاتمی؛ رضا رشیدپور؛ حبیب رضایی؛ امیر جعفری؛ سیامک انصاری؛ بابک حمیدیان؛ افشین سنگ‌چاپ؛ جلال پیشوائیان؛ محمد زرین‌دست

فیلم‌بردار: علیرضا زرین‌دست

صدابردار: اسحاق خانزادی


[۱]