حمید نعمت الله

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
حمید نعمت‌الله
زادروز تهران 1346ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس
آثار بوتیک (سینمایی/ نویسنده و کارگردان-1382)؛ بی‌پولی (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1387)؛ وضعیت سفید (مجموعه‌ی تلویزیونی/ نویسنده و کارگردان- 1387 تا 1390)؛ آرایش غلیظ (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1392)؛ رگ خواب (سینمایی/ تهیه‌کننده و کارگردان- 1394)؛ شعله‌ور (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1395)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس سعید نعمت‌الله (برادر)
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول در بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1382) برای بوتیک
حمید نعمت‌الله
حمید نعمت‌الله

حمید نعمت‌الله (تهران 1346ش- )


کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی. فعالیت سینمایی را با دستیاری مسعود کیمیایی در فیلم‌های ضیافت و مرسدس آغاز کرد. با ساخت بوتیک اولین فیلم سینمایی‌اش را در مقام کارگردان تجربه کرد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1382) را به دست آورد. او به همراه هادی مقدم‌دوست برای نگارش دومین فیلم سینمایی‌اش (بی‌پولی) دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه در بخش مسابقه‌ی فیلم‌های اول و دوم بیست و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (۱۳۸۷) را به دست آورده است. از دیگر جوایز و افتخارات او می‌توان به نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در سی و دومین دوره‌ جشنواره‌ی فیلم فجر (1392) برای فیلم آرایش غلیظ، جایزه‌ی بهترین کارگردانی در یازدهمین دوره‌ی جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی (1396) برای فیلم رگ خواب و جایزه‌ی بهترین فیلم در هجدهمین دوره‌ی جشن دنیای تصویر (1397) برای فیلم اخیر اشاره کرد. همچنین فیلم شعله‌ور (به کارگردانی و نویسندگی او) در سی و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1396) نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه (حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست) و در جشن نوزدهم دنیای تصویر (1396) برنده‌ی جوایز بهترین کارگردانی و فیلم‌نامه بوده است.

اغلب فیلم‌های نعمت‌الله با موضوع فقر و بلندپروازی ساخته شده‌اند. اولین و تنها مجموعه‌ای که وی برای تلویزیون با عنوان وضعیت سفید ساخته است به دلایلی، از جمله برای قصه‌ای پرجزئیات و متراکم و متفاوت و همچنین گرفتن بازی‌های خیره‌کننده از بازیگران حرفه‌ای و تازه‌کار مورد توجه عموم مخاطبان و منتقدان سینمایی قرار گرفت. حمید نعمت‌الله برادر سعید نعمت‌الله، فیلم‌نامه‌نویس تلویزیون و سینما است. وی سابقه‌ی فعالیت مطبوعاتی در نشریاتی مانند هفته‌نامه‌ی سینما و گزارش فیلم، و همچنین به همراه همسر سابقش (معصومه بیات) عضویت در شورای سردبیری ماهنامه‌ی ادبی پروین را نیز داشته است.


گزیده‌ی کارنامه‌ی هنری

ضيافت (فیلم سینمایی از مسعود کیمیایی/ دستیار اول کارگردان- ۱۳۷۴)؛ مرسدس (فیلم سینمایی از مسعود کیمیایی/ دستیار اول کارگردان- ۱۳۷6)؛ بوتیک (سینمایی/ نویسنده و کارگردان-1382)؛ مقلد شیطان (فیلم سینمایی از افشین صادقی/ نویسنده- 1385)؛ بی‌پولی (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1387)؛ وضعیت سفید (مجموعه‌ی تلویزیونی/ نویسنده و کارگردان- 1387 تا 1390)؛ سر به مهر (فیلم سینمایی از هادی مقدم‌دوست/ نویسنده و مشاور کارگردان- 1391)؛ آرایش غلیظ (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1392)؛ رگ خواب (سینمایی/ تهیه‌کننده و کارگردان- 1394)؛ شعله‌ور (سینمایی/ نویسنده و کارگردان- 1395).