جمال شورجه

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
جمال شورجه
زادروز زنجان 22 بهمن 1333ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی کارگردانی- دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون
آثار روزنه (کارگردان- ۱۳۶۷)؛ شب دهم (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده- ۱۳۶۸)؛ عمليات كركوك (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۰)؛ لبه‌ی تيغ (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۱)؛ حماسه‌ی مجنون (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۱)؛ عبور از خط سرخ (کارگردان- ۱۳۷۴)؛ دايره‌ی سرخ (کارگردان- ۱۳۷۴)؛ خلبان (کارگردان- ۱۳۷۶)؛ باشگاه سری (کارگردان- ۱۳۷۷)؛ وعده‌ی ديدار (کارگردان- ۱۳۸۲)؛ 33 روز (۱۳۸۹)
گروه مقاله سینما
جمال شورجه
جمال شورجه

جمال شورجه (زنجان 22 بهمن 1333ش- )


کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی سینما و تلویزیون. فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی کارگردانی از دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است. در سال 1356 وارد دانشگاه هنر شد. با وقوع انقلاب اسلامی و تعطیلی دانشگاه‌ها، از طرف انجمن اسلامی برای تحصیل در رشته‌ی سینما به مرکز اسلامی فیلم‌سازی تلویزیون رفت تا این که دانشگاه باز شد و ادامه‌ی تحصیل داد.

شورجه کار سینما را از سال 1363 با دستیاری کارگردان در فیلم‌هایی چون زندان دوله تو (رحیم رحیمی‌پور- 1363)، پرواز در شب (رسول ملاقلی‌پور- 1365)، شرایط عینی (احمد گرشاسبی- 1366) و الماس بنفش تو (رحیم رحیمی‌پور- 1368) آغاز کرد و اولین فیلم سینمایی خود را نیز در سال 1367 با موضوع جنگ تحمیلی ساخت. وی همزمان با شروع جنگ ایران و عراق با حکم ماموریت حوزه‌ی هنری به جبهه رفت تا اتفاقات آن‌جا را مستند و ضبط کند. بیشترین آثار شورجه در زمینه‌ی دفاع مقدس است و فیلم‌هایی همچون شب دهم، عملیات کرکوک، حماسه‌ی مجنون، وعده‌ی دیدار، یاس‌های پنهان و سی و سه روز را کارگردانی کرده است. فیلم سی و سه روز روایت زنی مبارز در جنگ سی و سه‌ روزه‌ی لبنان را روایت می‌کند. وی همچنین در سریال‌های پرطرفداری چون مردان آنجلس و یوسف پیامبر به‌عنوان مشاور کارگردان در کنار فرج‌الله سلحشور حضور داشت. بعد از درگذشت سلحشور کارگردانی پروژه‌ی بزرگ «حضرت موسی (ع)» نیز به شورجه واگذار شده است.


آثار سینمایی: روزنه (کارگردان- ۱۳۶۷)؛ شب دهم (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده- ۱۳۶۸)؛ عمليات کرکوک (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۰)؛ لبه‌ی تيغ (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۱)؛ حماسه‌ی مجنون (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۱)؛ عبور از خط سرخ (کارگردان- ۱۳۷۴)؛ دايره‌ی سرخ (کارگردان- ۱۳۷۴)؛ خلبان (کارگردان- ۱۳۷۶)؛ باشگاه سری (کارگردان- ۱۳۷۷)؛ وعده‌ی ديدار (کارگردان- ۱۳۸۲)؛ 33 روز (۱۳۸۹).

مجموعه‌های تلویزیونی: روایت انقلاب (کارگردانی مشترک با جواد شمقدری- ۱۳۷۷)؛ پرونده‌های مجهول (1380)؛ شب چراغ (کارگردانی مشترک با امیر قویدل و مجید جوانمرد- 1381)؛ پرده‌ی عشق (۱۳۸2).