شب دهم (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه‌ی درام تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی حسن بشکوفه. این مجموعه یکی از سریال‌های مناسبتی سیما است که به علت هم‌زمانی ایام محرم با نوروز، نوروز سال 1381 در چهارده قسمت از شبکه‌ی یک سیما پخش شد.

خلاصه‌ی داستان

داستان سریال که در اواخر حکومت رضاشاه می‌گذرد، درباره جوان خلافکار و لاتی به نام حیدر خوش‌مرام (با بازی حسین یاری) است که در هنگام دزدی از خانه‌ی یک شاهزاده قجری به نام فخرالزمان (کتایون ریاحی) دل‌باخته‌ی وی شده و به خواستگاری‌اش می‌رود. عمه‌ی فخرالزمان که بسیاری از خواستگاران وی را که در قتل پدرش دست داشته‌اند توسط قهوه‌ی قجری مسموم کرده است با این خواستگاری مخالفت کرده ولی فخرالزمان شرطِ قبولِ خواسته‌ی حیدر را اجرای ده شب مراسم تعزیه که در آن‌زمان ممنوع اعلام شده می‌گذارد. حیدر در ابتدا به خاطر عشقش به فخرالزمان این شرط را قبول کرده و با کمک دوستش یاور (با بازی پرویز فلاحی‌پور) و نوچه‌هایش نه شب را اجرا می‌کند. در شب دهم فخرالزمان به خاطر تهدید سرگرد مبرز (محمود پاک‌نیت) به کشتن حیدر از وی می‌خواهد از اجرای شب دهم صرف نظر کند؛ ولی حیدر به خاطر علاقه‌اش به امام حسین (ع) تصمیم می‌گیرد که شب دهم را برگزار کند. در حین اجرای شب آخر سرهنگ به یاور شلیک کرده و او را می‌کشد. در ادامه با حیدر درگیر شده که حیدر وی را به قتل رسانده، ولی خود نیز در این درگیری گلوله خورده و کشته می‌شود.

یکی از نکات قوت این مجموعه موسیقی فردین خلعتبری و صدای علیرضا قربانی در تیتراژ پایانی‌اش بود که مورد توجه مخاطبین قرار گرفت. حسن فتحی (برای بهترین کارگردانی تلویزیونی) و کتایون ریاحی (برای بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی) توانستند تندیس ششمین دوره‌ی جشن حافظ (1381) را دریافت کنند.


برخی از عوامل تولید

تدوینگر: آرش معیریان

مدیر فیلم‌برداری: کاظم شهبازی

صدابردار: خسرو کیوانمهر

طراحی چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

طراحی هنری: مجید میرفخرایی

بازیگران: حسین یاری، کتایون ریاحی، رویا تیموریان، پرویز فلاحی‌پور، ثریا قاسمی، پرویز پورحسینی، محمود پاک‌نیت، اکرم محمدی، مظفر مقدم، شهین علیزاده، ابراهیم آبادی، حسین خانی‌بیک، منوچهر آذر، شکرخدا گودرزی، آتش تقی‌پور، صدیقه کیانفر