خیرخواه، حسین (۱۲۸۸ـ۱۳۴۱ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from حسین خیرخواه)

حسین خیرخواه (۱۲۸۸ـ برلین ۱۳۴۱ش)

حسین خیرخواه
زادروز ۱۲۸۸ش
درگذشت ۱۳۴۱ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی بازیگر و کارگردان تیاتر
آثار تاجر ونیزی (اثر ویلیام شکسپیر)، روسپی بزرگوار (از ژان پل سارتر)
گروه مقاله تیاتر
حسین خیرخواه (سمت راست تصویر) در نمایشی از عبدالحسین نوشین در کنار مصطفی اسکویی و لرتا
حسین خیرخواه (سمت راست تصویر) در نمایشی از عبدالحسین نوشین در کنار مصطفی اسکویی و لرتا

بازیگر و کارگردان ایرانی تئاتر. گرایش‌های سیاسی چپ داشت و از ۱۳۰۶ با گروه عبدالحسین نوشین و لُرتا هایراپتیان همکاری می‌کرد. بعدها با کانون صنعتی، تئاتر فرهنگ، تئاتر فردوسی، تئاتر سعدی و تئاتر آناهیتا همکاری کرد و در دهه‌های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰ با نقش‌آفرینی و کارگردانی نمایش‌های میرزاکمال‌الدین (تارتوف)، دختر شکلات‌فروش، وکیل زبردست هر سه اثر مولیر، تاجر ونیزی اثر ویلیام شکسپیر، روسپی بزرگوار از ژان پل سارتر، ولپن اثر بن جانسون، و اوژنی گرانده نوشتۀ انوره دو بالزاک، در پیشرفت تئاتر اروپایی در ایران سهم عمده‌ای داشت.

خیرخواه از ۱۳۰۵ به‌اتفاق علی‌اصغر گرمسیری و صادق بهرامی به عضویت تئاتر کمدی ایران درآمدند، با ارباب افلاطون شاهرخ در ادارۀ تئاتر نکیسا، تئاتر نکویی و تئاتر مرکز همکاری کرد، و نمایش‌نامه‌های امیرارسلان نامدار؛ از ارباب افلاطون شاهرخ، مشهدی عباد از عزیز حاجی بیگوف، یوسف و زلیخا از کاظم‌زاده ایرانشهر، نوش‌آفرین و ملک‌اسماعیل از خیرخواه، و بتکدۀ هندی اثر ارباب افلاطون شاهرخ را بر روی صحنه بردند.

خیرخواه به‌سبب فعالیت‌های سیاسی‌اش بارها تحت تعقیب مأموران پلیس قرار گرفت و به‌ حبس افتاد؛ اما نمایش‌نامه‌هایی که بر روی صحنه برد چندان سیاسی نبود.

وی در برلین درگذشت.