دعوت (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Invitation (2008 film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1387ش. فیلمنامۀ دعوت را چیستا یثربی نوشته و حاتمی‌کیا آن را بازنویسی کرده است. حاتمی‌کیا در این فیلم که در 5 اپیزود تدوین شده و از متفاوت‌ترین آثار اوست به موضوع سقط جنین پرداخته است. برخلاف اکثر فیلم‌های اجتماعی تند و ملتهب دهۀ 1370، دعوت بحث سقط جنین را از منظر یک معضل اجتماعی و با نگاهی نقادانه دنبال نمی‌کند و حاتمی‌کیا در آن بیش‌تر با نوعی از اخلاق‌گرایی و مصلحت‌اندیشی به ستایش زندگی پرداخته است. دعوت در دوازدهمین دورۀ جشن خانه سینما (1387) در 10 رشته (از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه) نامزد دریافت تندیس زرین جشنواره بود و نهایتاً تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن به گوهر خیراندیش تعلق گرفت. در این فیلم که فیلمبرداری‌اش به عهدۀ تورج منصوری بوده ستارگان زیادی بازی کرده‌اند که به آنها اشاره می‌کنیم.

زمان فیلم: 95 دقیقه


خلاصۀ داستان

پنج زوج مختلف با بحرانی مشابه (سقط یا نگه داشتن جنین) مواجه می‌شوند كه هركدام بنا به تصمیم خودشان واكنش مختلفی دربارۀ آن از خود بروز می‌دهند. عناوین اپیزودهای فیلم که اسم شخصیت‌های اصلی هر قصه است از این قرار است: قصۀ شیدا، قصۀ خورشید، قصۀ سیده خانم، قصۀ افسانه و قصۀ بهار.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: چیستا یثربی و ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: محمد پیرهادی

مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری

تدوینگر: مهدی حسینی‌وند

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

صدابردار: مهران ملكوتی

صداگذار: محسن روشن

طراح صحنه و لباس: كیوان مقدم

طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی

جلوه‌های ویژه: عباس شوقی

بازیگران: مهناز افشار؛ سیامک انصاری؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ کتایون ریاحی؛ آنا نعمتی؛ ثریا قاسمی؛ محمدرضا فروتن؛ سحر جعفری جوزانی؛ گوهر خیراندیش؛ رضا بابک؛ سارا خویینی‌ها؛ نگار فروزنده؛ رز رضوی؛ مجید مشیری؛ مریلا زارعی؛ فرهاد قائمیان؛ مریم سرمدی؛ پروین میکده؛ ساقی عقیلی