سفر جادویی (فیلم 1369)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Magical Journey (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابوالحسن داوودی برای گروه سنی کودک و نوجوان، تولید سال 1369ش. سفر جادویی که اثری کمدی- فانتزی‌ست در بخش مسابقۀ بین‌الملل ششمین دوره‌ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان (ایران- 1369) پروانۀ طلایی بهترین فیلم را دریافت کرده و علاوه بر این در جشنواره‌های دیگری چون نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، جشنوارۀ بین‌المللی فیلم كودكان مونیخ (1370)، جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های كودكان قاهره (دوره‌های سوم و دهم) و جشنوارۀ بین‌المللی فیلم كودكان آلانسون[۱] (دورۀ ششم/ فرانسه- 1370) نیز حضور داشته است.

زمان فیلم: 105 دقیقه


خلاصۀ داستان

دكتر رضا كمالی با آزار و تنبیه فرزندش، سینا، می‌خواهد از او دانش‌آموز ممتازی بسازد. روزی سینا از ترس پدر به درون ماشین لباسشویی مرموز خانه پناه می‌برد. كسی توضیح كمالی را كه چه بر سر فرزندش آمده باور نمی‌كند و او را در بیمارستان بستری می‌كنند. اما او می‌گریزد و در موقع فرار به درون ماشین لباسشویی بیمارستان می‌افتد. در آن‌جا دادگاهی برپا می‌شود كه اعضا و ناظران آن همكلاسی‌های دورۀ كودكی او هستند. آنها دكتر كمالی را به این جرم كه فرزندش را تنبیه می‌كرده به دورۀ نوجوانی بازمی‌گردانند و شرط بازگشت او را به زمان حال، آوردن معدل بیست و خوردن بیست و پنج پس‌گردنی تعیین می‌كنند. كمالی كوچک كه از حوادث آینده مطلع است با فداركاری جان عده‌ای از جمله همسر آینده‌اش را نجات می‌دهد و به دلیل انسانیت، قبل از موعد مقرر، به زندگی در كنار همسر و فرزندش بازگردانده می‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابوالحسن داوودی

تهیه­‌کننده: علی محمد سعدالدین

تدوینگر: حسن حسندوست

فیلم­بردار: مازیار پرتو

طراح چهره‌­پردازی: عبدالله اسكندری

طراح صحنه: امیرحسین اثباتی

آهنگساز: ناصر چشم‌آذر

بازیگران: اكبر عبدی؛ آزیتا حاجیان؛ فرهنگ مهرپرور؛ حسین محب‌اهری؛ رضا عبدی؛ مریم هژیروند؛ امیرحسین قهرایی؛ فاطمه طاهری؛ سعید شیخ‌زاده؛ داوود ملک‌محمودی


  1. Alençon