فدریکا موگرینی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

فدریکا موگرینی
زادروز 1973
ملیت ایتالیایی
تحصیلات و محل تحصیل علوم سیاسی دانشگاه ساپینزا در رم
شغل و تخصص اصلی سیاست‌مدار

( -Federica Maria Mogherini  (1973

فدریکا موگرینی

 

سیاست‌مدار ایتالیایی. نماینده‌ی عالی اتحادیه‌ی اروپا در سیاست خارجی است. عضو حزب دموکراتیک ایتالیاست و پیش از این سمت وزیر امور خارجه‌ی ایتالیا را نیز بر عهده داشته است.

در رشته‌ی علوم سیاسی در دانشگاه ساپینزا[۱] در رم ‌تحصیل کرد. موگرینی ابتدا تمایلات کمونیستی داشت و حتی در پانزده سالگی به عضویت شاخه‌ی جوانان حزب کمونیست ایتالیا درآمد. بعد از تغییر حزب کمونیست به سوسیال دموکرات، در این حزب نیز عضویت پیدا کرد. در سال 2003 در بخش امور خارجی حزب چپ دموکرات ایتالیا مشغول به کار شد و وظیفه‌ی ارتباط با جنبش‌ها و احزاب خارجی را بر عهده گرفت. در این سمت، او به روابط با عراق و افغانستان و همچنین باقی کشورهای خاورمیانه نظارت داشت. در سال 2008 به عنوان نماینده‌ی استان ونتو[۲] به مجلس نمایندگان راه یافت.

در سال 2013 به سمت وزیر امور خارجه ایتالیا رسید. همچنین، به عنوان رئیس هیئت ایتالیا در پارلمان ناتو[۳] منصوب شد. از سال 2014 مقام نماینده‌ی عالی اتحادیه‌ی اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی را عهده‌دار شد. موگرینی نقشی موثر در مذاکرات بلند مدت ایران با قدرت‌های خارجی درباره‌ی فعالیت‌های مربوط به انرژی هسته‌ای ایفا کرد. او به عنوان نماینده‌ی اتحادیه‌ی اروپا، در کنار نمایندگان قدرت‌های بزرگ جهانی یعنی روسیه، آمریکا، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان، با ایران به توافقات عمده‌ای دست یافت؛ از جمله تفاهم هسته‌ای لوزان و برنامه‌ی جامع اقدام مشترک (برجام).

 

منابع:

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/mogherini_en

https://www.forbes.com/profile/federica-mogherini/#3d2aaa045816

http://www.federicamogherini.net/biografia/?lang=en

 


  1. Sapienza University of Rome
  2. Vento
  3. NATO