قهوه تلخ (مجموعه ویدئویی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
جلد سی‌دی مجموعه‌ای از قسمت‌های سریال
جلد سی‌دی مجموعه‌ای از قسمت‌های سریال

مجموعه‌ی طنز ویدئویی به کارگردانی مهران مدیری، محصول 1389- 1391، برای شبکه‌ی نمایش خانگی. فیلم‌نامه‌ی قهوه‌ی تلخ را که طولانی‌ترین مجموعه‌ی طنز نمایشی ایرانی است (102 قسمتِ حدودا 40 دقیقه‌ای)، خشایار الوند و امیرمهدی ژوله نوشته‌اند. قهوه‌ی تلخ به تهیه‌کنندگی مجید و حمید آقاگلیان از سال 1389 از طریق رسانه‌ی نمایش خانگی توزیع شد و در زمان خود به عنوان پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال شبکۀ نمایش خانگی و طولانی‌ترین سریال ایرانی شناخته شد. مجموعه به شکل گسترده‌ای، به صورت هفتگی (هرهفته سه قسمت/ سی‌دی در یک جلد) در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی و ارزاق و همچنین دکه‌ها توزیع می‌شد.


طرح کلی داستان

این مجموعه داستان استاد تاریخی است که در حال تحقیق درباره‌ی یک دوره‌ی تاریخی وارد کاخی شده و با خوردن فنجانی قهوه به دوره‌ای عجیب از تاریخ وارد می‌شود. او سعی می‌کند با آگاه کردن درباریان از اتفاقات آینده به آنها کمک کند، ولی طرز رفتار عجیب حاکمان که تنها در پی سوء استفاده از قدرتشان در جهت مال‌اندوزی‌اند او را کاملاً ناامید کرده و در موقعیت‌های عجیبی قرار می‌دهد.

در این مجموعه بازیگران بسیار زیادی بازی کرده‌اند که به ذکر نام تعدادی از معروف‌ترین آنها اکتفا می‌کنیم: مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، رضا فیض نوروزی، بیوک میرزایی، برزو ارجمند، الیکا عبدالرزاقی، سحر جعفری جوزانی، بیژن بنفشه‌خواه، ساعد هدایتی، سعید پیردوست، سحر زکریا، جواد عزتی، نادر سلیمانی، میرطاهر مظلومی، یوسف صیادی، سپند امیرسلیمانی، امیرحسین رستمی


برخی از عوامل تولید

تدوینگر: احسان مظفری

آهنگ‌ساز: بهرام دهقانیار

خواننده: مهران مدیری

صدابردار: محمد حاتم‌نژاد

طراح صحنه و لباس: فروزان جلیل‌فر

طراح چهره‌پردازی: مهرداد شکرابی

فیلم‌بردار: منوچهر مظفری، سعید عباس اصفهانی