مهرداد شکرابی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مهرداد شکرابی
زادروز تهران 15 تیر 1339ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دیپلم ریاضی‌
شغل و تخصص اصلی چهره‌پرداز
آثار جموعه‌های تلویزیونی وزیرمختار، امام علی، زیر بازارچه، باغ مظفر، مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره و قهوه‌ی تلخ
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس عاطفه رضوی (همسر سابق)
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی از هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر

مهرداد شکرابی (تهران 15 تیر 1339ش- )

مهرداد شکرابی
مهرداد شکرابی


(نام اصلی: محمدرضا زاهد شكرابی) چهره‌پرداز ایرانی فیلم. در سال 1356دیپلم ریاضی‌اش را گرفت و از همان سال تا سال 1360 در كارگاهی به طور حرفه‌ای نقاشی روی چرم را تجربه كرد. پس از اتمام خدمت سربازی به عنوان دستیار عبدالله اسكندری در مجموعه‌ی تلویزیونی هزاردستان به یادگیری چهره‌پردازی پرداخت. سپس به عنوان مجری چهره‌پردازی تا سال 1376 در كارهای او مشغول بود. شکرابی از این سال به بعد با توصیه‌ی اسکندری مستقلاً به کار طراحی و اجرای چهره‌پردازی آثار سینمایی و تلویزیونی پرداخته است.

در کارنامه‌ی حرفه‌ای شکرابی چهره‌پردازی مجموعه‌های تلویزیونی وزیرمختار، امام علی، زیر بازارچه، باغ مظفر، مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره و قهوه‌ی تلخ دیده می‌شود. او همچنین طراحی چهره‌پردازی چندین فیلم‌های سینمایی را به عهده داشته است که از آن جمله به این موارد می‌توان اشاره کرد: روزی که هوا ایستاد (۱۳۷۶)؛ شهر زنان (۱۳۷۷)؛ رقص شیطان (۱۳۷۹)؛ برگ برنده (۱۳۸۲) و دوازده صندلی (۱۳۹۰).

شکرابی به عنوان چهره‌پرداز در تولید فیلم‌های سینمایی کارگردانان مطرح یا شاخصی چون ناصر تقوایی، سیروس الوند، مهدی صباغ‌زاده، رخشان بنی‌اعتماد، احمدرضا درویش، بهروز افخمی و محمدرضا هنرمند همکاری داشته است. از جمله‌ی این آثار فیلم‌هایی چون ردپایی بر شن (۱۳۶۶)، ای ایران (۱۳۶۸)، عروس (۱۳۶۹)، خانه خلوت (۱۳۷۰)، روز فرشته (۱۳۷۲)، کیمیا (۱۳۷۳) و چهره (۱۳۷۴) را می‌توان ذکر کرد.

عاطفه رضوی (چهره‌پرداز و بازیگر) همسر سابق شکرابی بوده است.


برخی از جوایز و افتخارات

کاندید سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی در شانزدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر- برای فیلم ساغر (۱۳۷۶)؛ برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی در هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر- برای فیلم بوی کافور، عطر یاس (۱۳۷۸).