مجلسی، فریدون (تهران ۱۳۲۳ ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

مجلسی، فریدون (تهران ۱۳۲۳‌ش)

مجلسي، فريدون
فریدون مجلسی
زادروز تهران ۱۳۲۳ ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد رشته علوم اداری، کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی، دوره زبان انگلیسی از دانشگاه جورج تاون، دوره دیپلماسی امریکا در دانشگاه جان هاپکینز
شغل و تخصص اصلی نویسنده
شغل و تخصص های دیگر مترجم
آثار سازمان و تشکیلات و طرز کار اتحادیه های اروپایی؛ کارنامک شاپور اورنرد(داستان تاریخی)؛ میترا و چایورانگا (داستان تاریخی)
گروه مقاله ادبیات فارسی

نویسنده و مترجم ایرانی. پس از دریافت کارشناسی ارشد رشتۀ علوم اداری و کارشناسی ارشد رشتۀ علوم سیاسی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد (۱۳۴۷) و برای خدمت در سفارت ایران در واشینگتن راهی ایالات متحده شد. در آن‌جا دورۀ زبان انگلیسی را در دانشگاه جورج تاون و دورۀ دیپلماسی امریکا را در دانشگاه جان هاپکینز گذراند، سپس در موضوع شکل‌گیری سیاست خارجی مشترک در اتحادیۀ اروپایی، در دانشگاه بروکسل به تحصیلات تکمیلی پرداخت (۱۳۵۴‌ـ‌۱۳۵۷). پس از بازگشت به ایران، در ۱۳۵۹، از خدمات دولتی کناره گرفت و در بخش خصوصی به فعالیت پرداخت. از تألیفات اوست: سازمان و تشکیلات و طرز کار اتحادیه‌های اروپایی؛ کارنامک شاپور اورنرد (داستان تاریخی)؛ میترا و چائورانگا (داستان تاریخی)؛ روایتی از سالن دوم (زندگی‌نامۀ داستانی). از ترجمه‌های اوست: مجاری دیپلماتیک (هامفری تره‌وایان)؛ دیدگاه من‌ (آلبرت اینشتاین)؛ جنگ برای چه (فروید)؛ هویت و خشونت (آمارتیاسن)؛ امریکایی، تماشاخانه، مهاجران (هوارد فاست)؛ سفر گرگ (هرمان‌ هسه).