مرجان شیرمحمدی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مرجان شیرمحمدی
زادروز تهران 4 فروردین 1352ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مدرسه‌­ی تئاتر حمید سمندریان
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما و تلویزیون
شغل و تخصص های دیگر داستان‌نویس
آثار مرسدس (مسعود کیمیایی، 1376)؛ مریم مقدس (شهریار بحرانی، 1379)؛ پر پرواز (خسرو معصومی، 1379)؛ ملاقات با طوطی (علیرضا داودنژاد، 1382)؛ آذر، شهدخت، پرویز و دیگران (بهروز افخمی، 1392)؛ روباه (بهروز افخمی، 1393)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس بهروز افخمی (همسر)
جوایز و افتخارات  برگزیده‌ی بهترین مجموعه داستان اول دومین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی هوشنگ گلشیری (1381)
مرجان شیرمحمدی
مرجان شیرمحمدی در کنار همسرش بهروز افخمی

مرجان شیرمحمدی (تهران 4 فروردین 1352ش- )

 

بازیگر سینما و تلویزیون و داستان­‌نویس ایرانی. از ابتدای دوره­‌ی دبیرستان (سال ۱۳۵۶) به مدت 5 سال نزد آیدین_آغداشلو آموزش نقاشی دید و بعدها، خودش نیز این رشته­‌ی هنری را آموزش می‌­داد. همچنین، او نزد مجید فداییان (مدرس نقاشی و هنرهای اسلامی) تذهیب را فراگرفته است. از سال ۱۳۷۴، در کارگاه آزاد بازیگری و بعدتر نیز به مدت دو سال در مدرسه­‌ی تئاتر حمید_سمندریان به یادگیری بازیگری، فیلم­نامه­‌نویسی و کارگردانی پرداخت. در سال 1375، نقش اول سریال خانه به خانه (به كارگردانی كيانوش عياری) به او سپرده شد.

اولین کتاب شیرمحمدی، که یک مجموعه‌داستان بود، در سال 1380 توسط نشر مرکز منتشر شد. این کتاب در سال بعد و در دومین دوره‌­ی جایزه­‌ی ادبی هوشنگ گلشیری، در کنار مادماوزل کتی میترا_الیاتی، به عنوان بهترین مجموعه داستان اول انتخاب شد. این کتاب، مجموعه‌ای است متشکل از 13 داستان. از روی کتاب سوم او (رمان آذر، شهدخت، پرویز و دیگران) در همان سال انتشارش، فیلم‌­نامه و فیلمی با همان نام، توسط بهروز_افخمی (همسر شیرمحمدی) نوشته و تولید شد که در کنار سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و دومین جشنواره­‌ی فیلم فجر (1382)، سیمرغ بلورین بهترین فیلم­‌نامه را نیز دریافت کرد. همچنین، فیلم‌نامه‌ی فیلم سینمایی دیشب باباتو دیدم آیدا (رسول_صدرعاملی) نیز بر اساس قصه­‌ی "بابای نورا" (مرجان شیرمحمدی) نوشته شده است.

در کارنامه­‌ی هنری شیرمحمدی، طراحی صحنه و لباس چند فیلم سینمایی (که عمدتاً تولیدات بهروز افخمی هستند)، بازی در تئاتر نام همه مصلوبان عیسی است و سریال­‌هایی چون مریم مقدس (به کارگردانی شهریار_بحرانی- ۱۳۷۸)، دریایی‌ها (به کارکردانی سیروس مقدم- ۱۳۸۱) و آخرین دعوت (به کارگردانی حسین سهیلی­‌زاده- ۱۳۸۷) نیز دیده می­‌شود.

گزیده­‌ی بازی‌­های سینمایی

مرسدس (مسعود_کیمیایی، 1376)؛ مریم مقدس (شهریار بحرانی، 1379)؛ پر پرواز (خسرو معصومی، 1379)؛ ملاقات با طوطی (علیرضا داودنژاد، 1382)؛ آذر، شهدخت، پرویز و دیگران (بهروز افخمی، 1392) و روباه (بهروز افخمی، 1393).

کتاب­شناسی

بعد از آن شب (مجموعه داستان- مرکز، 1380)؛ یک جای امن (مجموعه داستان- مرکز، 1384)؛ این یک فصل دیگر است (مجموعه داستان- مرکز، 1388)؛ آذر، شهدخت، پروین و دیگران (رمان- ثالث، 1392) و خانه‌ی لهستانی‌ها (رمان- چشمه، 1396).

 

منابع: