ملکوت (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی خسرو هریتاش و از آثار مربوط به جریان موج نو سینمای ایران، تولید سال 1355. هریتاش فیلم‌نامۀ ملکوت را با اقتباس از داستان بلندی از بهرام صادقی به همین نام نوشته است. فیلم را شرکت گسترش صنایع سینمای ایران (به ریاست بهمن فرمان‌آرا) تولید کرده است. ملکوت تنها در پنجمین دورهٔ جشنوارۀ جهانی فیلم تهران به نمایش در آمد و به دلیل توقیف به نمایش عمومی نرسید. هم‌اکنون هیچ نسخه‌ای از فیلم در دست نیست.

زمان فیلم: 89 دقیقه


خلاصۀ داستان

مودت در یك مهمانی، كه در باغش برگزار كرده، مسموم می‌شود. دوستانش او را برای معالجه به مطب دكتر حاتم می‌برند. دكتر در گفت‌وگو با منشی جوان مودت، خود را از شایعاتی كه درباره‌اش بر سر زبان‌هاست تبرئه می‌كند. دكتر حاتم از بیمارش، م.ل، می‌گوید كه در طبقۀ دوم محل سكونت او بستری است و اصرار دارد كه تنها عضو باقی‌ماندۀ بدنش قطع شود. دكتر حاتم و منشی جوان به زیرزمین مطب كه محل زندگی شكو (نوكر سیاه و دورگۀ م.ل) است می‌روند. منشی در تابوتی كه م.ل همراه خود آورده با جسد مومیایی پسر جوان م.ل روبه‌رو می‌شود. پسر جوان م.ل مرید دكتر حاتم بوده و توسط پدر كشته شده است، و م.ل به خاطر فاصله‌ای كه دكتر حاتم بین او و فرزندش به وجود آورده درصدد گرفتن انتقام از اوست. شكو اوقاتش را با ساغر، همسر جوان دكتر حاتم، می‌گذراند. دكتر حاتم كه همۀ شاگردان و همسرانش را به قتل رسانده ساغر را به جرم خیانت خفه می‌كند. م.ل قبل از آن كه دست راست خود را قطع كند، خاطراتش را می‌نویسد. او به دكتر حاتم پیشنهاد می‌كند كه آمپولی به او تزریق كند تا حیاتی شادی‌آور برایش به ارمغان بیاورد. دكتر حاتم كه اهالی شهر را با تزریق آمپول مسموم كرده تا وجود آلودۀ آنها را از روی زمین پاك كند، م.ل را با تزریق آمپول مسموم می‌كند و سپس به شهری دیگر می‌رود تا از نو نقشۀ خود را در مورد اهالی آن‌جا نیز عملی كند.


عوامل دیگر فیلم  

نویسنده: خسرو هریتاش   

تهیه‌کننده: بهمن فرمان‌آرا

مدیر فیلم‌برداری: هوشنگ بهارلو

تدوینگر: خسرو هریتاش   

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

موسیقی: کامبیز روشن‌روان

طراح صحنه: داریوش رادپور

طراح لباس: ملک‌جهان خزاعی

صدابرداری و میکس: روبیک گریگوریانس

طراح پوستر: مرتضی ممیز

بازیگران: بهروز وثوقی؛ عزت‌الله انتظامی؛ ژاله سام؛ جمشید گرگین؛ پری امیرحمزه؛ كامران نوزاد؛ صابر آتشین؛ هدایت‌الله نوید؛ فرید كتابی؛ عصمت تابش؛ عرش پورزارعی