مهاجر (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Mohajer (movie)

سومین فیلم بلند سینمایی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1368ش. حاتمی‌کیا در مهاجر که در گونۀ فیلم جنگی ساخته شده، ضمن روایتی داستانی از رویدادهای جنگ ایران و عراق به بررسی حالات روحی و روانی آدم‌های جبهه می‌پردازد. مهاجر با حضور در هشتمین دوره جشنواره‌ فیلم فجر در 8 رشته نامزد دریافت جایزه بود و توانست ۴ سیمرغ و یک دیپلم افتخار از جشنواره دریافت کند. علاوه بر این، بر روی این فیلم حاتمی‌کیا خاصه در زمان اکرانش و همچنین بعدتر نقدهای مثبت زیادی در نشریات سینمایی و کثیرالانتشار چاپ شد.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

هواپیماهای بدون سرنشین مهاجر که از روی زمین کنترل می‌شود جهت انجام عملیاتی شناسایی در پشت خطوط دشمن به کار گرفته می‌شوند. به ‌دلیل برد محدود دستگاه کنترل، خلبانان در دو ایستگاه مقابل، رودرروی هم و در خطوط دشمن مستقر می‌شوند. خلبانی که به خطوط دشمن نفوذ کرده، در حالی که با دشمن درگیر می‌شود، با مهارت عملیات شناسایی را انجام می‌دهد و هواپیما را در هوا تحویل خلبان دوم می‌دهد. در حالی که خود در آخرین لحظات کشته می‌شود.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم، دیپلم افتخار برای بهترین فیلمنامه، سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری و میکس و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه از هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر (1368)؛ جوایز بهترین کارگردانی، بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین فیلمبرداری از سومین دورۀ جشنوارۀ دفاع مقدس (1369)


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: سازمان توسعه سینمایی سوره

مدیر فیلمبرداری: محمدتقی پاک‌سیما

تدوینگر: حسین زندباف

آهنگساز: كریم گوگردچی

صدابردار: محسن روشن

صداگذار: محسن روشن

طراح صحنه: محمدرضا شجاعی

طراح چهره‌پردازی: فرید كشن‌فلاح

جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان

بازیگران: سیدعلیرضا خاتمی؛ سیدابراهیم اصغرزاده؛ علیرضا حیدری؛ اصغر نقی‌زاده؛ غلامرضا علی‌اكبری؛ علیرضا زاهدی؛ فرید امیری؛ علیرضا مهدوی؛ سیدمحمد فاطمی؛ بهروز شفیعی