اسکویی، مهین (۱۳۰۸ـ تهران ۱۳۸۴)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from مهین اسکویی)
مهین اسکویی
زادروز ۱۳۰۸ش
درگذشت تهران ۱۳۸۴ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل انستیتو دولتی هنرهای تئاتر مسکو، فرانسه و شوروی
شغل و تخصص اصلی بازیگر و کارگردان تئاتر
شغل و تخصص های دیگر مترجم
آثار ترجمه: روبهک‌ها (روباه‌های کوچک)، اثر لیلیان هلمن؛ خانۀ عروسک، نوشتۀ هنریک ایبسن؛ و کار هنرپیشه روی خود، اثر استانیسلاوسکی
گروه مقاله تئاتر
خویشاوندان سرشناس مصطفی اسکویی (همسر)
مهین اسکویی

اُسکویی، مهین (۱۳۰۸ـ تهران ۱۳۸۴ش)

(نام اصلی: مهین طاقانی) مترجم، بازیگر و کارگردان ایرانی تئاتر. از چهره‌های شاخص تئاتر ایران که در همۀ زمینه‌های بازی، کارگردانی، ترجمۀ نمایشنامه و آموزش کارهای ممتازی در کارنامه‌اش داشت.

فعالیت خود را با تئاتر آناهیتا آغاز کرد و از نخستین زنانِ مترجم و کارگردان تئاتر محسوب می‌شود. پیرو مکتب استانیسلاوسکی بود، و به‌ سبب تحصیل در انستیتو دولتی هنرهای تئاتر مسکو، تحت تأثیر مکتب تئاتر شوروی بود. در فرانسه و شوروی به تحصیل پرداخت و فعالیت در تئاتر را از ۱۳۲۵ش، پس از ازدواج با مصطفی اسکویی، آغاز کرد. مدتی عضو گروه سیار شوهرش بود، و سپس به دعوت عبدالحسین نوشین به تئاتر فردوسی رفت. در نمایش‌های اتللو اثر ویلیام شکسپیر، پرندۀ آبی از موریس مترلینگ، روسپی بزرگوار اثر ژان پل سارتر، اتوبوسی به نام هوس نوشتۀ تنسی ویلیامز، طبقۀ ششم اثر آلفرد گری و هیاهوی بسیار برای هیچ نوشتۀ شکسپیر، نقش‌های متفاوتی اجرا کرده است. در ۱۳۴۴ش از شوهرش جدا شد و «گروه زمان» را تشکیل داد، که نمایش صاعقه نخستین اجرای آن‌ها بود؛ اجراهای بعدی آنان عبارت بود از در اعماق اجتماع از ماکسیم گورکی، و سه خواهر اثر آنتون چخوف.

از ترجمه‌های اوست: روبهک‌ها (روباه‌های کوچک)، اثر لیلیان هلمن؛ خانۀ عروسک، نوشتۀ هنریک ایبسن؛ و کار هنرپیشه روی خود، اثر استانیسلاوسکی.