نرگس آبیار

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

نرگس آبیار
زادروز تهران 6 اسفند 1349
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه پیام نور
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلمنامه‌نویس
شغل و تخصص های دیگر داستان‌نویس
آثار شیار ۱۴۳ (1392)؛ نفس (1394)؛ شبی که ماه کامل شد (1397)؛ ابلق (1399)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس محمدحسین قاسمی (همسر)
جوایز و افتخارات جایزه­‌ی بهترین کارگردانی از سی و هفتمین جشنواره­‌ی فیلم فجر (1397) برای فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد
نرگس آبیار
نرگس آبیار

نرگس آبیار (تهران 6 اسفند 1349ش- )

کارگردان، فیلمنامه­‌نویس و داستان‌­نویس ایرانی. فارغ‌التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور است. از سن 16 سالگی داستان­‌هایش در مجلات ایران چاپ شدند. فعالیت داستان‌نویسی‌­اش را از سال 1376 در حوزه­‌ی هنری، با نگارش داستان­‌هایی برای کودکان و نوجوانان شروع کرد و تاکنون بیش‌تر از 30 جلد کتاب از او در قالب رمان و مجموعه‌داستان بزرگسال و گروه سنی کودک و نوجوان به چاپ رسیده است که جز بازنویسی داستان­‌های کهن، موضوع بخش مهمی از آثار او جنگ یا زندگی شهدای جنگ تحمیلی ایران و عراق است. از این میان، رمان کوه روی شانه‌های درخت برنده­‌ی جایز­ه‌­ی هشتمین دوره‌ی «جشنواره‌ی کتاب سال دفاع مقدس» (1380) شده‌ است.

آبیار از سال 1384 با ساخت فیلم­‌های مستند و کوتاه به فیلمسازی روی آورد و در سال 1391 اولین فیلم داستان بلند خود را با عنوان اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند ساخت. این فیلم که در سال 1394 در سینماهای ایران اکران شد برای او موفقیت چندانی در گیشه و جشنواره‌ها به دنبال نداشت. دومین فیلم بلند او، شیار 143، که در سال 1392 تولید و اکران شد، علاوه بر فروش فوق‌­العاده، جوایز داخلی و بین‌­المللی زیادی را برای آبیار به ارمغان آورد. از نرگس آبیار رمانی نیز به همین نام در سال 1394 منتشر شده است.

از آنجا که آبیار در حوزه­‌ی ادبیات و سینما جوایز متعددی را به دست آورده، اما توفیقات عمده­‌ی او طی سال­‌های اخیر و در عرصه‌­ی سینماست، به پاره‌­ای از جوایز سینمایی مهم او و فیلم‌هایش اشاره می­‌کنیم: سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم و سیمرغ بلورین ویژه­‌ی هیات داوران در سی و دومین دوره جشنواره­‌ بین‌المللی فیلم فجر (1392) برای فیلم سینمایی شیار 143؛ جایزه­‌ی بهترین فیلم از جشنواره­‌ی برج طلایی روسیه (۲۰۱۵) برای فیلم شیار 143؛ سیمرغ زرین بهترین فیلم بخش ملی سی و چهارمین دوره جشنواره­‌ فیلم فجر (1394) برای فیلم سینمایی نفس؛ جایزه­‌ی بهترین کارگردانی از سی و هفتمین دوره جشنواره­‌ فیلم فجر (1397) برای فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر (1397) برای فیلم ابلق

محمدحسین قاسمی (تهیه­‌کننده‌­ی سینما و تلویزیون) همسر اوست.

گزیده‌ی کتاب‌شناسی

داستان زندگی یک قطره آب (داستان کودک- دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۹)؛ عروس آسمان (رمان- دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۹)؛ کوه روی شانه‌های درخت (رمان- شاهد، ۱۳۸۰)؛ قصه زنی که همه‌اش یاس‌های فلسفی داشت (مجموعه داستان- روزگار، ۱۳۸۰)؛ داستان دو خط (داستان کوتاه- پژوهه، ۱۳۸۱)؛ برای شبنم چه اتفاقی افتاد (داستان کودک- سروش، ۱۳۸۳)؛ مجسمه نمکی (داستان کودک- منادی تربیت، ۱۳۸۴)؛ روزی روزگاری (داستان کودک- شباویز، ۱۳۸۴)؛ چشم سوم (رمان- پرتو بیان، ۱۳۸۵)؛ داستان دو پنج (داستان کودک- سفیر اردهال، ۱۳۸۶)؛ قهرمان قصه خل و چل (داستان نوجوان- سفیر اردهال، ۱۳۸۷)؛ نه شب بود و نه روز (رمان نوجوان- شاهد، ۱۳۸۷)؛ به کی می‌گن قهرمان (زندگی­‌نامه داستانی- سوره مهر، ۱۳۸۸)؛ پسربچه کرم بدوش و خندق بلا (رمان نوجوان- افق، ۱۳۸۷)؛ اختر و روزهای تلواسه (مجموعه داستان- تکا، ۱۳۸۷)؛ زندگی غم‌بار یک بت خوش‌بخت (فانتزی- سفیر اردهال، ۱۳۸۸)؛ سلامان و ابسال (بازآفرینی – پیدایش، ۱۳۸۸)؛ داستان‌های هزار و یک شب (سه جلد/ بازآفرینی- سفیر اردهال، ۱۳۸۹)؛ شکفتن بر هامون (زندگی­‌نامه داستانی- شاهد، 1390)؛کسی که هیچ‌­وقت گم نمی­‌شود (مجموعه داستان- شاهد، 1391)؛ ساعت مچی (روایت داستانی زندگی شهید باکری- شاهد، 1391)؛ شیار 143 (رمان- سوره مهر، 1394)؛ سلامان و ابسال (اقتباس از ادبیات کهن برای نوجوانان- پیدایش، 1394) و نفس (رمان- نیماژ، 1395).

فیلم­‌های سینمایی بلند (نویسنده و کارگردان)

  • اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند (1391)

  • شیار ۱۴۳ (۱۳۹۲)

  • نفس (۱۳۹4)

  • شبی که ماه کامل شد (۱۳۹7)

  • ابلق (1399)

    منابع

  • روزنمای ادبیات امروز ایران 1396؛ پژوهش و تدوین: محمد ولی­زاده؛ تهران: انتشارات بامداد نو؛ چاپ اول: 1395
  • http://yon.ir/jK3Uq

  • http://yon.ir/VsF8f