هومن سیدی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
هومن سیدی
زادروز رشت 8 آذر 1359ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دیپلم گرافیک
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر کارگردان
آثار سیزده (1391)؛ اعترافات ذهن خطرناک من (1393)؛ خشم و هیاهو (1394)؛ مغزهای کوچک زنگ‌زده (1396)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران دوره‌های سی و دوم، سی و سوم و سی و چهارم جشنواره‌ی فیلم فجر؛ جوایز بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه از دوره‌ی سی و ششم جشنواره‌ی فیلم فجر
هومن سیدی
هومن سیدی

هومن سیدی (رشت 8 آذر 1359ش- )

بازیگر و کارگردان ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون. همچنین تدوین و فیلم‌نامه‌نویسی آثار خودش را نیز به عهده داشته است. هم‌زمان با گرفتن دیپلم گرافیک فعالیت خود را در کلاس‌های انجمن سینمای جوان رشت آغاز کرد و در همان مدت چند فیلم کوتاه ساخت. پس از آن به تهران آمد و در کلاس‌های بازیگری کارنامه (به مدیریت پرویز پرستویی) شرکت کرد. در نخستین حضورش در جلوی دوربین (یک تکه نان- به کارگردانی کمال تبریزی) و اکران عمومی فیلم (1385) نقش جوان ساده‌‌لوحی را داشت که بازی‌اش در همین فیلم استعداد او را در بازیگری نشان می‌داد. سیدی طی دهه‌ی 1380 و تا پیش از ساخت اولین فیلم بلند سینمایی‌اش به عنوان بازیگر با کارگردانان مطرحی چون اصغر فرهادی، همایون اسعدیان و مسعود جعفری جوزانی در تولیدات سینمایی و تلویزیونی‌شان همکاری داشته است. پس از ساخت چند فیلم کوتاه اولین فیلم بلند خود را در سال ۱۳۸۹ با نام آفریقا کارگردانی کرد. این اثر در بیست و نهمین جشنواره‌ی فیلم فجر (1389) جایزه‌ی بهترین فیلم را نصیب او کرد.

از دیگر جوایز و افتخارات او در بازیگری و فیلم‌سازی به این موارد می‌توان اشاره کرد: تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد درام برای سریال عاشقانه از هفدهمین جشن دنیای تصویر (1376)؛ چندین جایزه‌ی بهترین کارگردانی و بهترین فیلم در جشنواره‌های فیلم پوسان، شانگ‌های و ورشو (2014) و جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران سی و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1392) برای فیلم سیزده؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من در بخش بین‌الملل سی و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1393)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران از سی و چهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم خشم و هیاهو (1394) و چند سیمرغ‌ بلورین برای فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده از سی و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر/ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه (1396). سیدی همچنین موفق به دریافت دکترای افتخاری کارگردانی از شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور (شورای عالی انقلاب فرهنگی) شده است.

آزاده صمدی (بازیگر) طی سال‌های 1385 تا 1392 همسر سیدی بوده است.

هومن سیدی به عنوان بازیگر در چندین پروژه‌ی تله فیلم یا مجموعه فیلم شبکه‌ی نمایش خانگی با کارگردانانی چون اصغر هاشمی، روح‌الله حجازی، منوچهر هادی، بهرام توکلی، علی شاه‌حاتمی و محمدعلی سجادی همکاری کرده، همچنین بازی در چند تئاتر (به کارگردانی حسین کیانی) و آموزش بازیگری را نیز در کارنامه‌اش دارد.

ما در انتها به گزیده‌ای از آثار سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی او اشاره می‌کنیم:

یک تکه نان (سینمایی، کمال تبریزی- 1383)؛ چهارشنبه سوری (سینمایی، اصغر فرهادی- 1384)؛ پابرهنه در بهشت (سینمایی، بهرام توکلی- 1384)؛ آن‌که دریا می‌رود (سینمایی، آرش معیریان- 1385)؛ راه بی‌پایان (مجموعه تلویزیونی، همایون اسعدیان- 1386)؛ در چشم باد (مجموعه تلویزیونی، مسعود جعفری جوزانی- 1389)؛ افریقا (سینمایی، کارگردان/ نویسنده و تدوینگر- 1389)؛ سی‌امین روز (مجموعه تلویزیونی، جواد افشار- 1389)؛ تا ثریا (مجموعه تلویزیونی، سیروس مقدم- 1390)؛ سیزده (سینمایی، کارگردان/ نویسنده و تدوینگر- 1391)؛ خط ویژه (سینمایی، مصطفی کیایی- 1392)؛ اعترافات ذهن خطرناک من (سینمایی، کارگردان/ نویسنده و تدوینگر- 1393)؛ من دیه‌گو مارادونا هستم (سینمایی، بهرام توکلی- 1393)؛ خشم و هیاهو (سینمایی، کارگردان/ نویسنده و تدوینگر- 1394)؛ مغزهای کوچک زنگ‌زده (سینمایی، کارگردان و نویسنده- 1396)؛ مصادره (سینمایی، مهران احمدی- 1396)؛ طلا (سینمایی، پرویز شهبازی- 1397).