چهارشنبه سوری (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
چهارشنبه‌ سوری
چهارشنبه‌ سوری

چهارشنبه سوری


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی اصغر فرهادی. فرهادی به عنوان نویسنده و کارگردان این فیلم را در سال 1384 تولید کرده است. چهارشنبه سوری در بیست و چهارمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر مورد توجه زیاد تماشاگران و منتقدان قرار گرفت و پس از نامزدی در 8 رشته (از جمله بهترین فیلم و کارگردانی) اصغر فرهادی، هدیه تهرانی و هایده صفی‌یاری به ترتیب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین تدوین را از آن خود کردند و ترانه علیدوستی هم دیپلم افتخار بهترین بازیگر مکمل زن را گرفت. ضمن این که فیلم سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران را هم به دست آورد. چهارشنبه سوری بلافاصله پس از پایان جشنواره در سینماهای تهران به نمایش درآمد و با رقمی بیش از چهارصد میلیون تومان دومین فیلم پرفروش سال ۱۳۸۴ شد.


خلاصه‌ی داستان

نزدیک عید است و همه‌ی مردم مشغول خانه‌تکانی و استقبال از سال نو هستند. دختر جوانی به نام روح‌انگیز (ترانه علیدوستی) که خود را آماده‌ی ازدواج می‌کند، روز چهارشنبه‌سوری برای کار به خانه‌ی خانواده‌ای متوسط وارد می‌شود. فضای پرتنش و غم‌انگیز خانه، به همراه غوغای انفجار ترقه‌های چهارشنبه‌سوری فضایی بی‌ثبات و ناآرام به وجود آورده است. مژده (هدیه تهرانی)، خانم خانه، در هیاتی سراپا سیاه و با حرکاتی عصبی، حالتی غریب دارد. مژده به رابطه‌ی همسر خود (حمید فرخ‌نژاد) و زن همسایه (پانته‌آ بهرام) مشکوک شده و زندگی خانواده در آستانه نابودی است. دست آخر مرد، به ظاهر در نظر همسرش تبرئه می‌شود و پیش از عید آشتی می‌کنند؛ هرچند تنهایی و دوری آدم‌های قصه ادامه خواهد داشت.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (هدیه تهرانی) از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ دیپلم افتخار برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن (ترانه علیدوستی) از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین تدوین (هایده صفی‌یاری) از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ تندیس بهترین فیلم از اولین دوره‌ی جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران (1385)؛ تندیس زرین بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن (هدیه تهرانی) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (پانته‌آ بهرام) از دهمین دوره جشن خانه سینما (1385).


عوامل فیلم

کارگردان: اصغر فرهادی

تهیه‌کننده: سید جمال ساداتیان

نویسنده: اصغر فرهادی؛ مانی حقیقی

بازیگران: هدیه تهرانی؛ ترانه علیدوستی؛ حمید فرخ‌نژاد؛ پانته‌آ بهرام؛ هومن سیدی؛ سحر دولتشاهی

فیلم‌بردار: حسین جعفریان

تدوین: هایده صفی‌یاری

موسیقی: پیمان یزدانیان