چ (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Che (2014 film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1392ش. فیلم چ به همراه به وقت شام از حیث جلوه‌های ویژه مهم‌ترین کار حاتمی‌کیا و این فیلم از لحاظ صحنه‌آرایی‌های جنگی (نظامی) از مهم‌ترین آثار تاریخ سینمای ایران است. حاتمی‌کیا در این فیلم ضمن روایتی تاریخی به نقش میانجی‌گری شهید چمران در غائلۀ کردها در نبرد پاوه پرداخته است. این واقعه در دهۀ آخر مرداد 1358 در شهر پاوه رخ داد. نقش شهید چمران را در فیلم چ فریبرز عرب‌نیا بازی کرده و سعید راد (در نقش تیمسار فلاحیمریلا زارعی (در نقش هانا)، بابک حمیدیان (در نقش علی‌اصغر وصالی) و مهدی سلطانی (در نقش عنایتی) از دیگر بازیگران اصلی فیلمند. فیلم نخستین بار با حضور در بخش سودای سیمرغ سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر (1392) و به صورت گسترده از 21 اسفند همان سال به نمایش درآمد و همزمان با اقبال تماشاگران و منتقدان سینمایی مواجه شد. این اثر در جشنوارۀ فیلم فجر و جشنوارۀ دفاع مقدس جوایز زیادی را به دست آورد.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

در اواخر مرداد سال ۱۳۵۸، مصطفی چمران از طرف دولت موقت مأموریت پیدا می‌کند به پاوه برود و درگیری داخلی به ‌وجود آمده در آن‌جا را خاتمه دهد. سه رأس درگیری مورد نظر را مردم پاوه، پیش‌مرگه‌های حزب دموکرات و رزمندگان پاسدار تشکیل می‌دهند. چمران با تکیه بر نگاه عرفانی و بینش صلح‌جویانه‌اش، هم باید در برابر جسارت و میل به عدالت‌طلبی اصغر وصالی (فرماندۀ پاسداران مستقر در پاوه) مقاومت کند و هم عنایتی (رئیس کردهای شورشی) را قانع کند که دست از درگیری بردارد. وصالی که جوانی پرشور است و روحیه‌ای انقلابی دارد صلح‌طلبی و میل چمران به جلوگیری از برخوردها و ملایمت او را به انفعال تعبیر می‌کند و مدام با او کشمکش دارد. تیمسار فلاحی فرماندۀ نیروی زمینی ارتش هم در این میان نمایندۀ نگرش دیگری به جنگ است و سعی می‌کند اوضاع را طبق تشخیص خود مدیریت کند. چمران همۀ تلاشش را می‌کند که گروه‌های فکری و عقیدتی مختلف را به وحدت و رفتار عاقلانه تشویق کند. اما برخلاف پیش‌بینی‌های او نه عنایتی که رفیق قدیمی او نیز هست پیشنهاد صلح را می‌پذیرد و نه وصالی و هم‌سنگرانش حاضر می‌شوند دست از مقاومت بردارند. بدین ترتیب چمران که دردی عارفانه را در دل تحمل می‌کند، دو روز سخت و طاقت‌فرسا را پشت سر می‌گذارد، در حالی‌که نیروهای معارض در حال تسخیر شهر هستند. تا این که به فرمان مستقیم سید روح‌الله خمینی نیروهای رزمی کافی از مرکز به سرعت به محل اعزام می‌شوند و درگیری‌ها پایان می‌یابد.


برخی از جوایز

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی، سیمرغ بلورین بهترین تدوین، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (بابک حمیدیان)، سیمرغ بلورین بهترین صدای فیلم (بهمن اردلان و سید علیرضا علویان)، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی (حمیدرضا سلیمانی) و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژۀ بصری (هادی اسلامی) از سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (بابک حمیدیان) و بهترین جلوه‌های ویژه (هادی اسلامی) از سیزدهمین دورۀ جشنوارۀ دفاع مقدس (1393) و تندیس زرین بهترین مدیر تولید (سید علی قائم‌مقامی) از شانزدهمین دورۀ جشن خانه سینما (1393)


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌کیا

تهیه‌کننده: مهدی كریمی

مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان

تدوینگر: مهدی حسینی‌وند

آهنگساز: فردین خلعتبری

صدابردار: بهمن اردلان

صداگذار: علیرضا علویان

طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی

طراح چهره‌پردازی: مهرداد میركیانی

جلوه‌های ویژۀ میدانی: حمید سلیمانی

جلوه‌های ویژۀ رایانه‌ای: هادی اسلامی

بازیگران: فریبرز عرب‌نیا؛ مریلا زارعی؛ سعید راد؛ بابك حمیدیان؛ خسرو شهراز؛ مهدی سلطانی؛ امیررضا دلاوری؛ اسماعیل سلطانیان؛ مژگان خالقی