آخرین پرواز (فیلم 1368)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
احمدرضا درویش
احمدرضا درویش

The Last Flight (movie)

اولین فیلم بلند احمدرضا درویش در مقام کارگردان، تولید سال 1368ش. درویش پیش از ساخت این فیلم فعالیتش‌ را از ۱۳۶۱ در تلویزیون‌ آغاز کرده و همچنین در فیلم زندان دوله تو (1364) نیز به عنوان دستیار کارگردان، مدیر تولید و بازیگر با رحیم رحیمی‌پور همکاری کرده است. آخرین پرواز در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر جز نامزدی در رشته‌های بهترین صداگذاری و بهترین جلوه‌های ویژه در بخش مسابقۀ سینمای ایران، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه را در این بخش و سیمرغ بلورین بهترین فیلم را در بخش مسابقۀ فیلم‌های اول و دوم از آن خود کرده است. نقش اصلی این فیلم جنگی را فرامرز صدیقی بازی کرده است.

مدت فیلم: 110 دقیقه


خلاصۀ داستان

یک سرگرد خلبان به نام ناصر خرسندی پسر فلج خود، حمید را همراه همسرش اکرم، برای معالجه به فرانسه می‌فرستد. آنها در خانۀ مجید، برادر اکرم ساکن می‌شوند. یک گروه تروریستی آنها و زن مسن صاحبخانه را در داخل آپارتمان به گروگان می‌گیرند و با ارسال نوار ضبط‌شده‌ای برای ناصر از او می‌خواهند که برای نجات گروگان‌ها هواپیمای خود را در خاک عراق فرود آورد. از طرف دیگر شوهر زن صاحبخانه که از غیبت همسرش نگران شده ماجرا را به پلیس اطلاع می‌دهد و در طی عملیاتی برای نجات دادن گروگان‌ها افراد مهاجم و مجید کشته می‌شوند. ناصر که هواپیمای خود را به پرواز درآورده، بدون اطلاع از این موضوع، پایگاه دشمن را بمباران می‌کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: احمدرضا درویش

تهیه‌کننده: محسن علی‌اکبری

مدیر فیلمبرداری: اصغر رفیعی‌جم

تدوینگر: روح‌الله امامی

آهنگساز: مجید انتظامی

صداگذاری و ترکیب صدا: اسحاق خانزادی، محمود ویسیان و گرگین گریگوریان

طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

جلوه‌های ویژه: رضا رستگار، رضا ابوالقاسمی و مصطفی الهی

بازیگران: فرامرز صدیقی؛ سرور رجایی؛ فرشته صبوری؛ كیمیا سماكار؛ عبدالرضا اكبری؛ مهشید افشارزاده؛ اصغر قزلباش؛ علی‌اصغر گرمسیری؛ ملیحه نظری؛ رضا بنفشه‌خواه؛ مجید جهانتاب؛ فخرالدین صدیق‌شریف؛ پرویز شفیع‌زاده