آن سوی آتش (فیلم 1366)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پروین سلیمانی در صحنه‌ای از فیلم
پروین سلیمانی در صحنه‌ای از فیلم

Beyond the Fire (film 2016)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی کیانوش عیاری، تولید سال 1366ش. آن سوی آتش در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر در رشتۀ بهترین بازیگر نقش اول مرد (خسرو شجاع‌زاده) نامزد دریافت جایزه بوده و علاوه بر این جوایز بهترین کارگردانی و بهترین صدابرداری (پرویز آبنار و مسعود بهنام) را نیز دریافت کرده است. همچنین فیلم در چندین جشنوارۀ بین‌المللی نیز شرکت کرده و جوایزی را دریافت نموده است. از جمله جشنوارۀ بین‌المللی فیلم سه قاره نانت، جشنوارۀ بین‌المللی فیلم سه قاره بروژ و جشنواره‌های روتردام، سائوپائولو و تورنتو. رئالیسم در فیلم آن‌ سوی آتش تحت پوشش زبان ساده‌ای شکل می‌گیرد که تأکید بر محدودۀ مشخصی از زندگی شخصیت‌ها با شرح تمامی اجزای کنش نمایشی در آن دیده می‌شود. این بیان واقع‌گرایانه در همان مسیری که با شتاب هرچه بیش‌تر خود را از نمادین شدن دور می‌کند، تعلق دیرینۀ خود به استعاره را نیز پاس می‌دارد. این فیلم به پیامدهای اجتماعی توزیع ناعادلانۀ درآمد نفت در برهه‌ای از تاریخ ایران می‌پردازد.

آن سوی آتش محصول صدا و سيمای جمهوري اسلامی ايران است.

مدت فیلم: 98 دقیقه


خلاصۀ داستان

نوذر پس از آزادی از زندان به سراغ برادر خود، عبدالحمید، می‌رود تا سهم خود را از پولی كه شركت نفت بابت تصاحب خانۀ آنها پرداخته بگیرد. عبدالحمید، كه نگهبان شركت نفت است، پس از آمدن نوذر او را به عنوان كارگر حفاری به شركت نفت می‌برد. نوذر در آن‌جا مشغول كار می‌شود و به آسیه، دختر لال شیرفروش، دل می‌بندد. عبدالحمید از علاقۀ نوذر به آسیه خبردار می‌شود و برای آن كه از شر او خلاص شود، از مادرش می‌خواهد كه دختر را برای نوذر خواستگاری كند. نوذر از غیبت برادر استفاده می‌كند و اتاقكش را به هم می‌ریزد. عبدالحمید با نوذر گلاویز می‌شود و به تلافی النگوهایی را كه نوذر برای آسیه خریده به میان تالابی در كنار شعله‌های آتش پرتاب می‌كند. آسیه به دنبال النگوها به میان تالاب می‌رود و آنها را می‌یابد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: کیانوش عیاری

نویسنده: کیانوش عیاری

مدیر تولید: فرخ انصاری بصیر

مدیر فیلم‌برداری: داریوش عیاری

تدوینگر: کیانوش عیاری

صدابرداران: مسعود بهنام و پرویز آبنار

ترکیب صدا: مسعود بهنام

طراح صحنه و لباس: کیانوش عیاری

چهره‌پرداز: مهدی حبیبی‌پور

طراح پوستر: قباد شیوا

بازیگران: خسرو شجاع‌زاده؛ سیامک اطلسی؛ مهرداد وفادار؛ عاطفه رضوی؛ نعمت‌الله لاریانی؛  كاظم وفادار شوشتری؛ فرج مولایی؛ منوچهر خندان؛ پروین سلیمانی