احمدی، احمدرضا (کرمان ۱۳۱۹ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(تغییرمسیر از احمدرضا احمدی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

احمدرضا احمدی (کرمان ۱۳۱۹ش- )

احمدرضا احمدی
زادروز کرمان ۱۳۱۹ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی شاعر
سبک شعر منثور
آثار طرح (تهران، ۱۳۴۱)، وقت خوب مصائب (تهران، ۱۳۴۷)، هزار پله به دریا مانده (تهران، ۱۳۶۴)، قافیه در باد گم می‌شود (تهران، ۱۳۶۹)، همۀ آن سال‌ها (تهران، ۱۳۷۱)، ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم (تهران، ۱۳۷۳)
گروه مقاله ادبیات ایران
احمدرضا احمدی
عباس کیارستمی و احمدرضا احمدی
عباس کیارستمی و احمدرضا احمدی
حسام‌الدین سراج و شهرام ناظری در افتتاحیۀ نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی
حسام‌الدین سراج و شهرام ناظری در افتتاحیۀ نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی

شاعر ایرانی و نویسندۀ کودکان و نویسندگان. وی را بنیانگذار شعر موج نوی ایران و یگانه‌شاعر نامدار این جریان می‌دانند. دورۀ دبیرستان را در مدرسۀ دارالفنونِ تهران به پایان برد و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌کار پرداخت. همراه با برخی از نویسندگان و شاعران مانند بهرام بیضایی، نادر ابراهیمی و محمدعلی سپانلو گروه ادبی طرفه را با هدف دفاع از هنر نوگرا و رواج موج نو در ادبیات و هنر تاسیس کرد.

سروده‌های او به شیوۀ منثور است و با تداعی آزاد ذهن نوشته شده است. از دفترهایش می‌توان به طرح (تهران، ۱۳۴۱)، وقت خوب مصائب (تهران، ۱۳۴۷)، هزار پله به دریا مانده (تهران، ۱۳۶۴)، قافیه در باد گم می‌شود (تهران، ۱۳۶۹)، همۀ آن سال‌ها (تهران، ۱۳۷۱)، ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم (تهران، ۱۳۷۳) اشاره کرد. همچنین در سال 1351 در فیلم پستچی به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی کرد. از وی آثاری شاعرانه به نثر برای کودکان و نوجوانان نیز در دست است و یادنگارهایی نیز دربارۀ برخی شاعران و نویسندگان معاصر نوشته است. وی که طی سه دهۀ آغازین فعالیت ادبی‌اش به عنوان شاعری گزیده‌کار شناخته می‌شد (با مجموع حدود 12 دفتر شعر) به ناگهان طی دودهۀ اخیر به سمت تولید انبوه شعر روی آورد. آن‌چنان که آثار منتشرشده‌ی او در دهه‌های 1380 و 1390 (تاکنون) بالغ بر 40 عنوان می‌شود.

آثاری که احمدرضا احمدی برای کودکان نوشته گاه توسط هنرمندان شاخص یا معروفی چون عباس کیارستمی، فرح اصولی و نسرین خسروی تصویرگری شده‌اند. وی گویندۀ گفتار متن فیلم‌های بانوی اردیبهشت (رخشان بنی‌اعتماد) و نار و نی (سعید ابراهیمی‌فر) بوده؛ تاکنون آلبوم‌های متعددی از شعرخوانی وی (از آثار خودش، سهراب سپهری، نیما یوشیج، حافظ و قیصر امین‌پور) با آهنگسازی افرادی چون فریبرز لاچینی، کارن همایونفر و هوشنگ کامکار منتشر شده و همچنین علاوه بر ساخت چند فیلم مستند دربارۀ زندگی او تالیفات و مقالات پرشماری نیز دربارۀ شعر و زندگی هنری‌اش منتشر شده است.

احمدی در سال 1385ش برنده‌ی جایزه‌ی شعر بیژن جلالی و سه سال بعد نامزد جایزه‌ی ادبیات کودک هانس کریستین اندرسن شد. احمدرضا احمدی، صرف نظر از منتقدان و موافقان شعرهایش، اغلب، نمونه و نمایندۀ گرایشی روشنفکرانه در شعر معاصر ایران شمرده می‌شود.