اسرار گنج دره جنی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

اسرار گنج دره‌ی جنی (فیلم) The Ghost Valley's Treasure Mysteries

ابراهیم گلستان
ابراهیم گلستان


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی ابراهیم گلستان. گلستان این اثر را به‌عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده، در سال 1353 تولید کرده است. عامل پیوند رویداد‌های مختلف این فیلم، گنجی است که مردی دهاتی (علی/ با بازی پرویز صیاد) هنگام شخم ‌زدن زمین می‌یابد. این گنج به او امکان می‌دهد تا کاروان‌های کالاهای مصرفی را روانه‌ی ده کند و بر جاه‌طلبی‌های خود بیفزاید، که این امر سرانجام به هلاکت او می‌انجامد. احساسی افسانه‌وار، که در ماجراها وجود دارد، فیلم را به اثری در هجو جامعه‌ای عقب‌مانده‌ بدل می‌کند که، با اتکا به فروش منابع زیرزمینی‌اش، می‌کوشد مقلّد جوامع پیشرفته شود.

این فیلم پس از دو هفته از پرده پایین آمد و دیگر هرگز به نمایش عمومی درنیامد. جشن‌های دوهزار و پانصد ساله و قراردادهای خارجی ایران در زمان سلطنت محمدرضا شاه و همچنین، روحیه‌ی مدرن آمرانه او و روند نوسازی سطحی‌اش، به‌طور نمادین در این فیلم به نمایش درآمده و زیر تیغ نقد گلستان قرار گرفته ‌است. ابراهیم گلستان در همان سال (1353) رمانی هم با همین نام نوشته است.


خلاصه‌ی ‌‌‌‌‌فیلم

علی (پرویز صیاد) کشاورزی است که به هنگام شخم زمینش به گنجی بزرگ دست می‌یابد. او پنهانی و به تکرار مقداری از اشیاء گنج را برای فروش به شهر می‌برد، و به زودی زندگی مجللی برای خود فراهم می‌کند. خریداران عتیقه (صادق بهرامی، جهانگیر فروهر و لرتا) در شهر علی را تشویق می‌کنند که از همسر روستایی‌اش معصومه (مری آپیک) جدا شود و با زنی شهری (شهناز تهرانی) ازدواج کند. عده‌ای از اهالی روستا و خریداران عتیقه درصددند تا به محل گنج دست پیدا کنند. در لحظه‌ای که مراسم عروسی باشکوه علی بر پا است انفجار دینامیت کارگران جاده‌سازی خانه‌ی پوشالی علی را ویران می‌کند و همه، حتی همسر سابق و فعلی‌اش، علی را تنها می‌گذارند.


عوامل فیلم

کارگردان: ابراهیم گلستان

نویسنده: ابراهیم گلستان

بازیگران: پرویز صیاد، مری آپیک، شهناز تهرانی، محمود بهرامی، صادق بهرامی، جهانگیر فروهر، لرتا، مهدی فخیم‌زاده، عنایت بخشی، باقر صحرارودی، مانی حقیقی.

مدیر فیلم‌برداری: ابراهیم گلستان

صدا: محمود هنگوال تدوین: ابراهیم گلستان

موسیقی فیلم: فرهاد مشکات

ساخت مجسمه‌ها: کاوه گلستان

نقاشی: بهمن دادخواه


[۱]