انسور، جیمز (۱۸۶۰ـ۱۹۴۹)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اِنْسور، جیمز (۱۸۶۰ـ۱۹۴۹)(Ensor, James)

جیمز انسور
James Ensor
زادروز ۱۸۶۰م
درگذشت ۱۹۴۹م
محل زندگی استند
ملیت  بلژیکی (انگلیسی تبار)
تحصیلات و محل تحصیل آکادمی بروکسل
شغل و تخصص اصلی نقاش
شغل و تخصص های دیگر چاپ نقشگر
لقب بارون
آثار تابلوی رنگ وروغن ازدواج صورتک ها، کلیسای جامع ـ تصویر اول (۱۸۸۶)؛ چاپنقش ورود مسیح به بروکسل (۱۸۹۸)
گروه مقاله نگارگری و مجسمه سازی جهان

نقاش و چاپ‌نقش‌گر[۱] بلژیکی انگلیسی‌تبار. با شیوه‌ای جسورانه و رنگ‌هایی تابناک، صحنه‌های شگفت‌انگیز و هولناکی را با اسکلت‌ها و پیکرهای نقاب‌زده پدید آورد. برخی آثارش، ازجمله تابلوی ورود مسیح به بروکسل[۲] (۱۸۸۸؛ موزۀ سلطنتی هنرهای زیبا، بروکسل[۳]اکسپرسیونیسم[۴] را بشارت می‌داد. در ۱۹۲۹ لقب بارون[۵] گرفت. انسور از پدری انگلیسی و مادری فلاندری[۶] به‌دنیا آمد و تا ۱۹۳۰ تابعیّت انگلیسی داشت، و پس از آن بلژیکی شد.

در آکادمی بروکسل درس خواند، و نخست منظره‌های تاریک و چشم‌اندازهای دریایی می‌کشید، لیکن در دهۀ ۱۸۸۰ ناگهان به نقاشی با رنگ‌هایی پرمایه و تخیلی هولناک گرایید که از این لحاظ کار او را با بروگل[۷] و بوس[۸]، دو نقاش فلاندری پیش‌ از خود، می‌توان مقایسه کرد. انسور در اُستند[۹] اقامت گزید و در کارگاهی کوچک مشغول کار شد. از ۱۸۸۰ تا ۱۹۰۰ طیف مضامین و سبک بدیعش تثبیت گردید، که در بن‌مایه‌های دردآلود و فاجعه‌بار دینی و دنیای عجیب‌و‌غریب صورتک‌ها و اسکلت‌های متحرک آثارش، تجلّی یافته است؛ ازجمله در تابلوی رنگ‌وروغن ازدواج صورتک‌ها[۱۰] (۱۹۱۰، موزۀ هنرهای معاصر تهران[۱۱]).

جیمز انسور

آثار آغازینش همچون ورود مسیح به بروکسل، نخست با تحقیر روبه‌رو شد، لیکن در ۱۹۰۸ برای اولین‌ بار امیل ورآرِن[۱۲]، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس، به استعداد او پی برد، و نمایشگاهی که در ۱۹۲۹ در کاخ هنرهای زیبای بروکسل[۱۳] برپا گردید شهرت او را، که در آن زمان به پیری رسیده بود، محرز ساخت. علاوه‌ بر نقاشی، شمار بسیاری طراحی و چاپ‌نقش تیزابی[۱۴] نیز خلق کرد؛ از آن جمله‌اند: کلیسای جامع ـ تصویر اول[۱۵] (۱۸۸۶)، و چاپنقش ورود مسیح به بروکسل (۱۸۹۸)، هر دو در موزۀ هنرهای معاصر تهران.

از آثار انسور

 


 1. printmaker
 2. Entry of Christ into Brussels/L’entrée du Christ Bruxelles
 3. Musée Royale des Beaux-Arts, Brussels
 4. expressionism
 5. Baron
 6. Flemish
 7. Brueghel
 8. Bosch
 9. Ostend
 10. Mariage des Masques
 11. Tehran Museum of Contemporary Art
 12. Emile Verhaeren
 13. Palais des Beaux-Arts in Brussels
 14. etching
 15. The Cathedral-First Plate