تنگه‌ ابوقریب (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

The Lost Strait

پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی و نویسندگی بهرام توکلی در گونۀ جنگی، تولید سال 1396ش. این فیلم محصول «سازمان هنری-رسانه‌ای اوج» است. اوج در سال 1396 علاوه بر تنگۀ ابوقریب فیلم‌های به وقت شام (ساختۀ ابراهیم حاتمی‌کیا) و سوءتفاهم (ساختۀ احمدرضا معتمدی) را هم روانۀ جشنواره‌ فیلم فجر کرده بود. همچنین تهیه‌کنندگی فیلم به عهدۀ سعید ملکان بوده است. تنگۀ ابوقریب نخستین بار با حضور در بخش مسابقۀ سینمای ایران سی و ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر در روز 18 بهمن 1396 به نمایش درآمد. این فیلم در جشنواره بعد از نامزدی در 11 رشته توانست 6 سیمرغ جشنواره (از جمله جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) را از آن خود کند. تنگۀ ابوقریب از 17 مرداد 1397 به صورت گسترده در سینماهای ایران به نمایش درآمد و در انتهای سال با فروشی بالغ بر 5.5 میلیارد تومان در ردۀ پرفروش‌ترین فیلم‌های سال قرار گرفت. همچنین این اثر در انتهای سال 1398 در رده‌بندی پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران در جایگاه چهل و هشتم قرار دارد. توکلی در این فیلم به برهه‌ای از تاریخ ایران که مربوط می‌شود به آخرین روزهای جنگ ایران و عراق (تیرماه سال 1367) پرداخته است.


خلاصۀ داستان

این فیلم که بر اساس واقعیت است، روایتی است از دفاع گردان عمار یاسر لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در برابر لشکرکشی رژیم بعثی برای عبور از تنگۀ استراتژیک ابوقُرَیب دهلران و حمله به فَکّه و شرهانی. در روزهای پایانیِ جنگ، عراقی‌ها باید از سد یک پایگاه که شکل تنگه است عبور کنند که با مقاومت شدید نیروهای ایرانی روبه‌رو می‌شوند. فیلم بر رابطۀ چهار رزمنده (مجید، خلیل، حسن، عزیز) و یک پسر نوجوان که با گردان همراه می‌شود، متمرکز است و فیلمنامه قرار است برمبنای همین روابط سر و شکل یابد.  


جوایز سی و ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر

سیمرغ بلورین بهترین فیلم؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (امیر جدیدی)؛ سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری (رشید دانشمند)؛ سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی (سعید ملکان)؛ سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی (محسن روزبهانی)


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: بهرام توکلی

تهیه‌کننده: سعید ملکان

نویسنده: بهرام توکلی

فیلمبردار: حمید خضوعی ابیانه

تدوینگر: میثم مولایی

آهنگساز: حامد ثابت

طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی

طراح چهره‌پردازی: سعید ملکان

صدابردار: رشید دانشمند

صداگذاری و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی

جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی

بازیگران: جواد عزتی؛ حمیدرضا آذرنگ؛ امیر جدیدی؛ علی سلیمانی؛ مهدی پاکدل؛ مهدی قربانی